Eldeki Ve Bilekteki Kistlerinden Kurtulma Yolu

Genelde bilek çevresinde içi sıvı dolu tümsek benzeri oluşumlardır. Her eklemin üzerinde oluşabilirler ve ağrıya sebep olabildikleri gibi oldukça zararsız türleri de vardır.

Oluşmalarının temel sebebi eklemlerin fazla zorlanmasıdır ama merak etmeyin çok az türü ağrıya sebep olur ve çoğunlukla kendi kendilerine geçerler. Bu içeriğimizde size bu kistlerden kurtulma yollarını anlatıyoruz.

Eklem üzerindeki kistin ganglion olduğunu anlamanız için;

Şişliğe dokunduğunuzda can yakıyor mu?

Ekleminizi oynatmak acı veriyor mu?

Uyuşma veya karıncalanma var mı?

Bu soruların cevabı evetse içeriği okumaya devam edin. Eğer kist oldukça can yakıcı ve hayatınızı zorlaştırıyorsa mutlaka bir doktoru ziyaret edin. Ama bu kist sadece görsel olarak sizi rahatsız ediyorsa, evinizde de kendisinden kurtulabilirsiniz.

Kistlerden Kurtulma Yolları

2 –  3 damla tütsü(buhur) yağını kistin üzerine damlatın ve nüfuz etmesine izin verin. Günde iki kez uygulamanız yeterlidir ve kist kendiliğinden kaybolacaktır.

3 damla limon otu yağı ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın ve kistin üzerine uygulayın. Yarım saat bekletin ve durulayın. Günde 3 – 4 kez yeterlidir.

2 – 3 damla çay ağacı yağı ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın ve kistin üzerine uygulayın. Üzerini bir bant yardımıyla kapatarak dışarıyla temasını kesin. Günde 1 yapmanız yeterlidir.

Bir yemek kaşığı elma sirkesi ve yarım bardak su karışımını pamuk yardımıyla alın ve kistin üzerine yerleştirin. 30 dakika sonra durulayın.  Günde 2 – 3 kere uygulayabilirsiniz.

Kullanılmış poşet çayları kistin üzerine yerleştirin ve 20 – 30 dakika bekletin. Sonrasında suyla durulayın.

Hintyağını ince bir tabaka halinde kistin üzerine uygulayın ve üzerini bantla kapatın. 30 dakika sonra durulayın.  Günde 2 kez uygulayın.

Aloe vera özünü direkt olarak kiste uygulayın ve yarım saat sonra durulayın. Günde 2 – 3 kez tekrar edin.

1 çay kaşığı zerdeçal ve macun kıvamına getirecek kadar su kullanarak kiste direkt olarak uygulayın. Yarım saat sonra durulayın.

Ganglion kistlerinin oluşması nasıl önlenir?

  • Su içmeyi ihmal etmeyin. Günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Eklemlerinizi ısındırmadan fazla zorlamayın.
  • Günlük egzersiz yapın ve vücudunuzu canlı tutun.