Verdiğimiz Kiloları Neden Geri Alıyoruz?

Büyük çabalarla verdiğiniz kiloları geri almak çok sinir bozucu olabilir ve buna neyin sebep olduğunu bilmemek sizi daha da huzursuz edebilir.

Verdiğiniz kiloları geri almayı bırakmanıza ve sonunda bunca zamandır üzerinde çalıştığınız vücudun keyfini çıkarmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Tabi sebebini bilmeden sonuca ulaşamayız. O kilolar neden geri alınıyormuş işte asıl sebepleri..

1. Bazen Egzersiz Kilo Almanıza Neden Olabilir.

Evet yanlış okumadınız, bir egzersizin en azından geçici olarak kilo almaya neden olması mümkündür. Harika sonuçlar görmek için çok çalışıyorsunuz ama kilo almaya devam ediyorsunuz. Bunun nedeni egzersizin kas dokusuna zarar vermesi ve onarım sürecinin kasların büyümesine ve güçlenmesine izin vermesidir. Bu da geçici kilo alımına sebep olur. Özellikle diyetsiz egzersiz yapıyorsanız verdiğiniz kiloları almanız muhtemeldir.

2. Yeterince lif ve protein yemiyorsunuz.

Lif ve proteini ihmal ederseniz, verdiğiniz kiloları geri alabilirsiniz. Lif, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur ve size daha uzun süre tok olduğunuzu hissettirir. İyi miktarda lif elde etmek için baklagiller, fasulye ve sebze alımınızı artırın. Her gün 14 gram lif yemek, kalori alımınızı % 10’a kadar azaltabilir.

Ek olarak, protein eksikliği de kilo almanıza neden olabilir. Protein ayrıca çok fazla yemek yemeden bile daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca, kas kütlenizi koruyabilir ve sağlıklı bir kiloyu korumak için önemli olan metabolizmanızı hızlandırabilir.

3. Çok sosyalsiniz.

İş ve kişisel zaman arasında iyi bir denge sağlamak önemlidir. Arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla takılmaktan hoşlanıyorsanız, genellikle daha fazla yiyecek ve içecek yeme eğilimindesinizdir. E haliyle bu sayede verdiğiniz kiloları almamak içten bile değil. Tavsiyemiz o dengeyi iyi kurun :).

4. Alışveriş listesi olmadan alışveriş yaparsınız.

Alışveriş listesi olmadan alışveriş yapmak, kilo almanın nedenlerinden biri de bu olabilir. Alışveriş listeleri yalnızca zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu zaman sağlıksız olan dürtüsel satın alımlar yapmanıza da engel olabilir .

5. İçeceklerden çok fazla kalori alırsınız.

Alkolsüz içecekler, meyve suları ve diğer içecek türlerini içmek, kilo almanızın nedeni olabilir. Sadece yemeklerde bol miktarda kalori var zannederiz fakat içecekler de de kalori miktarı yüksektir. Sıvı diye size kilo aldırmayacağını düşünmeyin.

6. Az Uyumak

Uyku eksikliği ve bitkinlik, hızlı kilo alımıyla bağlantılıdır. Uyku hali ve bitkinlik, egzersiz yapma motivasyonuna sahip olmanıza izin vermez. Ayrıca, yeterince uyumazsanız, göbeğinizin yağlanma riski vardır. Bir araştırmaya göre, gece 7 saat veya daha fazla uyumak, ekstra kilo verme şansını % 33 arttırıyor.

Hiç kilo verdikten sonra o kiloları geri aldınız mı? Kaybedilen kilonun kalıcı olarak gitmesini sağlamak için bizimle paylaşacağınız ipuçlarını yorum kısmına yazabilirsiniz. 🙂