Freud’a Göre Sağlam Bir Kişiliğe Sahip Olduğunuzu Gösteren 5 Efsane Özellik

Psikanalizin babası olarak bilinen Sigmund Freud’a göre sağlam kişiliğe sahip olduğunuzu gösteren 5 efsane özelliği sizler için sıraladık. 

Freud’a Göre Sağlam ve Güçlü Bir Kişiliğe Sahip Olan İnsanlarda Öne Çıkan 5 Özellik

1. Sürekli Olan Kendi ile Tanışmaya Devam Ederler

Kendilerini olmuş bitmiş bir kalıp olarak algılamazlar. Kendilerini değişmeye, gelişmeye ve yeni şeyler öğrenmeye her zaman açık bir birey olarak görürler. “Ben kendimi çok iyi tanıyorum” gibi çok keskin bir cümle yerine şunu tercih ederler, “ben kendimi her zaman tanımaya devam ediyorum” derler.

Zaten insan olmak demek sürekli kendimizle tanışmak demek değil midir? Ve bu insanlar kendilerini tanırken bilinç altlarını da tanırlar. Bilinç altlarıyla ilgili bilgiler edinmek onlara ciddi farklılıklar kazandırır.

2. Kendilerine Asla Ama Asla Acımazlar

Kendilerine asla ama asla acımazlar ve bu duyguyu reddedenler. Güçlü ve sağlam bir kişiliğe sahip olan insanlar bu duyguyu yaşamaya izin vermiyorlar. Kendilerine asla acımıyorlar. Geçmişte kötü deneyimler yaşamış olabilirler kötü çoçukluk yaşantıları olmuş olabilir kimi travmalara da sahip olmuş olabilirler ama bunlar onların kendilerine acımalarına neden olmuyor bu insanlarda.

Neden ben sorusunu çoktan aşmış oluyorlar. Benim işte diyorlar neden ben değil, benim başıma geldi ben yaşadım diyorlar.

3. Hayatı Düzenlemeye Çalışmaz, Hayatı Geldiği Gibi Kabul Ederler

Bu insanlar hayatı Dünya’yı ve sokağı düzenleyemeyeceklerini bilir, hayatı bir kalıba sokmaya çalışmaz ve hayatı geldiği gibi kabul ederler. Bu onların en güzel özelliklerinden bir tanesidir. Kendilerini düzenleyebilirler ama hayatı düzenlemek için çabalamazlar ve kendi gelişimleri hep devam eder. Ama sokağı da, Dünya’yı da, Hayatı da olduğu gibi kabul ederler.

Böyle davranırlar çünkü acı çekmelerinin ana sebebinin bu olduğunu düşünürler. Kendileri haricindeki her şeyi olduğu gibi kabul ederler. Sorun yaşamaktan korkmazlar sorunlar onları geliştirir. Mutlu ve sorunsuz hayatın onlara bir şey öğretemeyeceğini düşünürler.

4. Diğer İnsanların Kendisiyle İlgili Ne Düşündüğünü Kontrol Etmezler

Görüyorum kimi zaman yapıyoruz başkalarının bizimle ilgili düşüncelerini hep kontrol etmeye çalışıyoruz. Davranışlarımızı değiştiriyoruz, içimizden gelmediği gibi davranıyoruz. olayları farklı aktarıyoruz.

Aman bizimle ilgili şöyle düşünsünler, aman benimle ilgili kötü düşünmesinler, aman benimle ilgili kafalarında şu yargı kalıp olmasın. Olursa olsun… Sen içinden geldiği gibi yaşa sen inandığın yolda dimdik yürü. Başkalarının senin hakkındaki düşüncelerini kontrol edemezsin. İsteyen istediğini düşünür, isteyen istediğini düşünmekte de özgürdür zaten.

5. Birer Nehir Gibidirler

Kişiliği sağlam ve güçlü insanlar birer nehir gibidirler. Ve de her zaman akmaya devam ederler. Onların en büyük parolası budur “akışa devam et” akmaya, yaşamaya devam et, ne yaşarsan yaşa yeter ki sürdür hayatını, yeter ki akışı sürdür.

Yer yer debin yükselebilir, yer yer debin alçalabilir, kimi zamanlarda sert virajlardan akmak zorunda kalırsın kimi zaman daha sakin koylardan ilerlersin. Kimi zaman sert kayaları aşmak zorundasındır ama bilirsin ki her zaman ilerlemeye devam edeceğim, akmaya devam edeceğim. Bu akış nereye varır çok da önemli değil benim için önemli olan akışı her zaman sürdürmeye devam etmem.

Evet kişiliği sağlam insanlar bu 5 özelliği de hayatlarının bir parolası gibi yaşamaya devam ediyorlar.