Sadece Zenginlerde Olan Özellikler

Birçoğumuz, yemek, uyumak gibi kişisel giderlerimizi dengelemekle meşgulken, zengin olan kısım ise hayat standartlarını yükseltmek için bunların dışında farklı şeylerle meşgul oluyorlar.

Fakirken zengin olan insanların 7 özelliğini araştırdık ve gerçekten çok çarpıcı sonuçlara ulaştık. Belki vereceğimiz bu tavsiyeler sizi de zengin edebilir ne dersiniz :).

1. 24 saatlik kural

Zenginlerin 24 saat kuralı var. Peki nedir bu 24 saat kuralı. Pahalı bir şey satın alma işlemi yapmadan önce kendilerine ikinci bir düşünce vermeleri demektir. 24 saat düşündükten sonra, hala o şeyi almak istiyorlarsa alırlar. Dürtüsel alımlar duygusal bir tetikleyiciden kaynaklanır ve genellikle gereksizdir. Kendinize “İhtiyacım var mı” sorusunu sorun, bu sayede savurgan olmazsınız.

2. Tamamen nakit ile işlem yaparlar

Stratejik olarak harcama yapan kişiler, özellikle küçük satın alımlar için kart yerine nakit tercih ederler. Yemeklerinizi nakit olarak ödemeye başlayabilir ve harcamalarınızı takip etmek için kart bilgilerinizi kolay alım yapabileceğiniz alanlara kaydetmekten kaçınabilirsiniz.

3. Boş Zamanda Ne Yapıyorlar?

Zenginler zihinlerini boşaltmak ve rahatlamak için boş zamanlarını kendilerini mutlu edecek şeylere harcıyorlar. Bu sayede daha iyi düşünüp, daha doğru kararlar alabiliyorlar. Sizi mutlu eden şeyleri yapmak için bol zaman ayırabilirsiniz.

4. Deneyim paha biçilmezdir.

Zenginler gösterişli bir yaşam tarzı yaşamalarına rağmen ajandalarına yeni deneyimleyecekleri şeyleri eklediklerinden emin olabilirsiniz. Çünkü yaşamlarına ve sağlıklarına katkıda bulunan zenginleştirici deneyimlere harcama yapmaktan çekinmiyorlar.  Yürüyüşler, paraşütle atlama, geziler veya spor salonu üyeliği gibi deneyimler onlara katkı sağlıyor.

5. Önce faturalar, sonra alışveriş!

Sabit giderlerinizi bilmek ve belirlemek, parayı yönetmede iyi olanların bizden daha iyi yaptığı bir şeydir. Sabit giderlerini, faturalarını ilk gün otomatik sistemler aracılığıyla ödüyorlar ve böylece paralarının geri kalanını nasıl harcayacaklarını net bir şekilde görebiliyorlar.

6. Bozuk paraları biriktirin ve kullanın.

Genelde Çantanıza bozuk para attıktan sonra unutursunuz. Ama tahmin edin zenginler bu konuda ne düşünüyor? Her kuruş kazanılan bir kuruştur! Kuruşlarınızın değerini bilin ve biriktirdikten sonra önemli şeyler için harcayın.

7. Bir şeyleri atmadan önce onarın.

Zenginler yatırım yaparken, son nefeslerine kadar alımlarını taahhüt etmeye çabalıyorlar. Kullandıkları eşyaları çöpe atmadan önce tamir edilebilme ihtimalini mutlaka değerlendiriyorlar. Bir şeyleri yeniden satın almak yerine onarıp kullanmak paranın yanında dünyamızı da kurtarır !