En Mutlu ve En Zor Evlilik Yılları

Evli olanların hepsi, aile yaşamında her iki eşin de çaba göstermesi gerektiğinin farkında değildir. Bu verilere göre Avrupa’da 950.000 evlilik (2.1 milyondan) sonunda boşanmayla sonuçlanıyor. Yapılan bir araştırma, evliliğin en mutlu ve en zor yıllarının hangileri olduğunu ortaya çıkardı.

3. yıl

Aşkın sadece 3 yıl yaşadığına dair bir görüş var. Sonra çiftler ayrılır veya ilişkileri eskisinden daha az ideal hale gelir. Gerçekte, bir ilişkide 3 yıl geçirdikten sonra, insanlar partnerlerinin eksik taraflarını kabul etmeye ve dolayısıyla kendilerini daha rahat hissetmeye başlarlar.

Aile hayatının 3. yılında bir çiftin bebek sahibi olmaya karar vermesi de yaygındır. Sonuç olarak, ilişkileri güçlenir. Evliliğin en mutlu olduğuna inanılan yılı 3. yılıdır.

5. yıl

İlk gerçek sorunlar aile hayatının 5. yılında başlayabilir. Bu süre zarfında çocuklar hala küçüktür ve çok fazla bakım talep ederler. Bunu iş, temizlik ve diğer günlük sorunlar da eklenince daha da zorlaşır.

Birlikte 5 yıl geçiren çiftler boşanmayı düşünmeye başlar ve avukatlara başvurur. 5. yılın en zoru olduğuna inanılıyor.

7. yıl

Bir çift 5 yıllık evlilikten sonra evliliğini devam ettirirse, aşmaları için başka bir engel daha onları beklemektedir. Uzmanların “duvar” dediği aile yaşamının 7. yılıdır. Bu zamana kadar aile hayatı rutin hale gelir. Ayrıca mali sorunlar, çocuk bakımı sorunları ve ev sorumluluklarını paylaşma konusunda tartışmalar olabilir.

Bu çok karmaşık bir dönem. Eşler birlikte olmayı başarırlarsa, güçlü ve mutlu bir evlilik önlerinde olacaktır.

Evliliği güçlü tutmak için kaçınmanız gereken şeyler

  • Susturma sorunları. Uzmanlar genç çiftler arasında, filmler hakkındaki tartışmaların bile boşanma riskini yarı yarıya azaltabileceğini kanıtladılar. Bu nedenle, ailenizin yaşadığı zorluklar hakkında doğru şekilde konuşmak evliliğinizi gerçekten kurtarabilir.
  • İlişki kurma becerilerinin eksikliği. Daha fazla kardeşe sahip olmak, bir yetişkin olarak daha az boşanma ihtimali demektir. Bilim adamları, büyük ailelerde büyüyen insanların ilişki kurma konusunda daha yetenekli olduğunu iddia ediyor. Gelecekte bu beceri, evliliklerini kurtarmalarına yardımcı olabilir.
  • Dinleme arzusunun eksikliği. Çiftlerden biri kavga sırasında dinlemek istemezse, boşanma riski çok daha yüksektir .
  • Sosyal ağlarda yaşam. Romantik bir ilişki içinde olan aktif sosyal ağ kullanıcıları, sosyal alandaki çatışmaların, boşanmayla sonuçlanacak kadar ciddi hale gelebilecek ilişki sorunlarına neden olduğunu bilmelidir.
  • Finansal argümanlar. Sık sık para konusunda tartışan çiftler, her iki eşin de geliri yüksek olsa bile boşanma eğilimindedir.
  • Düşük eğitim seviyesi. Araştırmalar, yaşadıkları cinsiyet veya ülkeden bağımsız olarak, yüksek eğitime sahip kişilerin boşanma şanslarının daha düşük olduğunu kanıtladı.

Bu hataları yapmaktan kaçının ve birlikte uzun ve mutlu bir hayat yaşayacaksınız.