Erik Yiyen 1 Saniye Bile Düşünmeden Bunu Yapsın

Yazın en sevdiğiniz meyvesi hangisi desek bir saniye bile düşünmeden erik dersiniz. Bu ekşi güzel meyvenin masum olmayan tarafları da var. Uzmanlar erik yedikten sonra yapılması gerekenleri açıklıyor, özellikle şekerli ve ekşi yiyecekleri yedikten sonra sağlığımız için yapılması gerekenlere değiniyor..

DİŞ AŞINMASI 37 KAT DAHA FAZLA

Diş erezyonuna sebep olanların başında ekşi ve şekerli yiyecekler, taze meyveler ve asitli içecekler gelir. Bir araştırmaya göre, günde 2 adet narenciye yiyenlerin yemeyenlere göre 37 kat daha fazla diş aşınması olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra haftada 1 defadan fazla elma sirkesi ve sporcu içeceklerini tüketenler ve her gün gazla içecek içenler aynı riski taşıyorlar. Dişlerde asit aşınması riskini bu alışkanlıklar 4-10 kat arttırıyor.

HEMEN SONRASINDA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAMAYIN!

Diş Doktoru Pertev Kökdemire bu konuda şöyle uyarıyor; “Yemeklerin hemen sonrasında dişlerinizi fırçalamayın, Özellikle asitli içecekler ve yemeklerden hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın” ve ekliyor “Diş minesini yumuşatan şeylerin başında, ekşi meyveler, asitli içecekler, sporcu içecekleri, turunçgiller geliyor”

DİŞLERİMİZİ NE ZAMAN FIRÇALAMALIYIZ?

Diş Doktoru Pertev Kökdemire göre, “Bahsettiğimiz besinleri yemenin hemen akabinde dişleri fırçalamak, yiyecekteki asidin diş minesi üzerindeki etkisini hızlandıracaktır ve dişin alt tabakasını aşındıracaktır. Çünki yemekten sonra dişimize yapışan o artıklar kısa bir süre sonra hemen aside dönüşür. Akabinde diş fırçalamak ise o asidin dişlere yayılmasına sebep olur. Asit diş minesi için zararlıdır ve dayanıklılığını düşürür bir süre sonra dişlerin çürümesine sebep olur. Aslında en ideal olan gece yatmadan önce fırçalamaktır ama yemekten 1 yada 2 saat sonra fırçalamakta uygun düşecektir.

ERİK YEDİKTEN HEMEN SONRA..

Diş Doktoru Pertev Kökdemir erik veya diğer ekşi yiyecekleri yedikten hemen sonra bunu yapmanızı tavsiye ediyor;

“Çözümü basit, erik veya ekşi bir yiyecek yedikten hemen sonra ağızda kalan asidi nötralize etmek için ağzı suyla yıkamak gerekir. Dişleri fırçalama ihtiyacı duyuyorsanız, ağı güzelce çalkalanır ve üstüne ılık bir bardak su içilir”.