Geceleri Duş Almak Neden Daha İyidir?

geceleri duş almak neden daha iyidir

Dermatologlara göre geceleri duş almak ve duşta yaklaşık 5-10 dakika geçirmek çok faydalı. Bazılarımız sabah duş almadan güne başlamayı hayal bile edemezken, bazılarımız da günlük stresten kurtulmak için duş almayı gece tercih ediyor. Duş alma zamanınız kendi kişisel tercihlerinize bağlı olsa da, bunu gece yapmayı seçenler aslında daha fazla güzellik ve sağlık yararı elde edebilirler. Nasıl mı?

Gece Duş Almanın Faydaları

1. Daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

daha erken uyursunuz

Akşam duş almak bedeninizi ve zihninizi rahatlatır. Doğru zamanda aldığınızda 90 dakika içinde uykuya dalabilirsiniz. Bunun nedeni, ılık suyun vücudunuzun sıcaklığını biraz düşürmesi ve bunun da vücudunuza uyku zamanının geldiğine dair bir sinyal göndermesidir.

2. Cildiniz için daha iyidir.

Yatmadan önce duş almak sivilceleri uzak tutmaya da yardımcı olabilir. Saçlarımız gün boyunca bakterileri toplar ve başınız yastığa çarptığında tüm bu kir ve bakteriler yastık kılıfınıza ardından yüzünüze geçer. Cildimiz biz uyurken yenilendiği için temiz ve taze bir ciltle yatmak aynı zamanda yeni cilt hücrelerinin sağlıklı olacağı anlamına gelir.

3. Mevsimsel alerjileri hafifletebilir.

Mevsimsel alerjileriniz varsa, her gece duş almak alerji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Gün boyunca dışarıdayken, polen ve toz gibi alerjenlerin cildinize ve kıyafetlerinize bulaşması anlamına gelir. Uyumadan önce duş almazsanız, bu maddeler yatağınıza bulaşabilir. Sabahları duşa girme alışkanlığınız varsa, rahatsız edici semptomlardan kaçınmak için rutininizi değiştirmeyi ve gece duşu almayı düşünebilirsiniz.

4. Saçlarınız daha sağlıklı olacaktır.

Akşamları saçınızı yıkarsanız, doğal olarak kurumaya bırakmak için daha fazla zamanınız olacaktır. Bu da nemi hapsetmeye yardımcı olduğu için saçınızı daha uzun süre parlak ve canlı tutacaktır. Sabah aceleyle saçınızı fönle kurutmak saç tellerinize zarar vererek onları zayıf ve mat bırakabilir.

5. Aşırı terlemeyle savaşmaya yardımcı olur.

Sabah duşu, güne başlamadan önce tazelenmek için harika bir yol olsa da, gece duş almak aslında vücut kokusunu önlemenize yardımcı olur. Yatmadan önce soğuk bir duş almak, birçok insanın muzdarip olduğu gece terlemelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Kas kramplarını önleyebilir.

Uzun bir günün sonunda kaslarınız ağrıyorsa, ılık bir duş almak hoş olmayan hisleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Ilık su vücudunuza çarptığında, kas gerginliğini yatıştırmaya ve daha iyi bir gece uykusunu teşvik etmeye yardımcı olur. Ayrıca ılık bir duş almak, insanların yüzde 60’ını etkileyen yaygın bir durum olan geceleri bacak kramplarını da önleyebilmektedir.

Peki siz sabah mı akşam mı duş alırsınız? Yorum bölümüne yazabilirsiniz.