Göz Kapaklarınız Size Kalp Krizini Önceden Haber Veriyor

Kalp krizi birden gelerek hem ülkemizde hem de dünyada birçok insanın zamansız ölümüne sebep oluyor. Eğer ailenizde kalp rahatsızlığı geçmişi olanlar varsa, sağlığınıza oldukça dikkat ederek yaşamanız gerekiyor. Belirtiler görülmeye başladıktan sonra kriz kaçınılmaz oluyor ancak İngiliz bilim insanlarının yeni yaptığı çalışmalar gösteriyor ki göz kapaklarınızın üzerinde biriken yağ bezeleri kalp sağlığınız hakkında oldukça fazla şey söylüyor.

Bu yağ bezelerinin köz kapaklarında birikme sebebi kandaki yüksek kolesterol seviyelerinden kaynaklanıyor. Yüksek kolesterol seviyeniz varsa ve göz kapaklarınızda bu tip yağ bezeleri oluştuysa mutlaka kalp doktorunuzdan bir randevu alın ve şimdiden olabileceklere karşı önleminizi alın.

Görüşü engellemedikleri ve aynı ben gibi gözüktükleri için insanlar bu yağ bezelerini önemsemiyor ve yaşlandıkça deride meydana gelen değişimlerden biri sanıyor.

Kadınlarda göz kapakları üzerinde yağ bezeleri oluştuğunda kalp krizi riski %8 oranında artıyor ve bu hastalar yakın takibe alınarak olumsuz sonuçların önüne daha kolay geçiliyor. Erkeklerde ise eğer yağ bezeleri var ise kalp krizi riski %12 oranında artış gösteriyor. Bu krizler büyük olup ciddi sonuçlara yol açabildiği gibi, küçük çaplı olup vücudunuza siz fark etmeden yavaş yavaş da zarar veriyor olabilir. O sebeple bu yağ bezelerini ihmal etmemeniz oldukça önemli.