Hangi İnsanlar Zencefil Tüketmemeli

Zencefil her ne kadar çok faydalı bir bitki olsa da bazı insanlar kullanmadan önce 2-3 defa düşünse iyi olur.

Zencefilinin en önemli faydalarının başında soğuk algınlığına iyi gelmesi bilinir ve bağışıklığın direncini arttırır. Her ne kadar faydalı olsa da bazı insanların yaşadığı hastalıklar sebebiyle kullanmadan önce doktorlarına danışmaları çok doğru bir tutum olur.

Peki zencefil hangi hastalığa sahip olan kişiler için tavsiye edilmez gelin bir göz atalım.

1. Diyabetli hastalarda

Bazı insanlar şifalı bitki gördü mü dozunu hiç düşünmeden bol bol tüketirler. Oysa her ne kadar doğal bir yardımcı olsa da bazı bitkiler vardır ki tüketilirken ölçüsü ve miktarı çok önemlidir. Özellikle şeker hastaları zencefili tüketmemeli. Tüketmek istiyorsa da günde maksimum 4 gram tüketmelidir. Bu yazı umarım bu ölçüyü kaçıran kişilere ulaşır ve faydalı olur.

2. Kilo probleminiz varsa ve zayıfsanız

Zencefilin en önemli faydalarından biri metabolizmayı hızlandırmasıdır. Sindirim sistemini ve vücudun hazmetme hızını arttıracağından dolayı zayıf insanların zencefil tüketmesi daha çok zayıflamalarına neden olabilir. Zencefil o kadar etkili bir diyet bitkisidir ki, tükettikten sonra spor yapmasanız bile az da olsa kilo verdirebilir.

Bu nedenle normal kilonuzun altındaysanız zencefil tüketmemelisiniz.

3.Kan sulandırıcı kullanıyorsanız tüketmeyin

Zencefilin doğal kan sulandırıcı özelliği vardır. Tansiyonu dengeler ve kas, adale ağrılarınız varsa bunları ortadan kaldırır.

Ancak kanında pıhtı olan kişiler zencefil tüketirse bu kanı aniden hızlandıracağından dolayı sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Bu anlamda zencefil çok etkilidir ve kullandığınız ilaçların etkisi bile devredışı bırakacak niteliktedir.

4. Hamile olanlar kullanmamalıdır

Yapılan araştırmalara göre zencefil hamile kadınlar için önerilmemekte ve kadın doğum doktorları bu konuda uyarmaktadır.

Zencefilin içeriğindeki bir takım faydalar bebeğin olağan şekilde büyümesini engelliyor ve hamilelik dönemine zarar verebiliyor.

Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

5. Çok fazla ilaç kullanıyorsanız

Aslında bu madde biraz tuhaf farkındayız. Bugün birden fazla ilaç kullanmayan biri kaldı mı biz pek görmedik böyle birini. Herkes en az 2 ilaç kullanıyor ve irili ufaklı kronik rahatsızlıklar hepimizde var.

Bu nedenle zencefil kullanmadan önce doktorunuza danışmanız çok daha doğru olacaktır.

Bu faydalı bilgiyi sizlere ulaştırmak için ince eledik sık dokuduk, faydalı bulduysanız sosyal hesaplarınızdan paylaşın ve daha fazla insanın öğrenmesine ortak olun.