Yanlış İnsana Aşık Olduğunuzun 6 İşareti

İlişkiler hayatımıza renk katmak için, mutluluk vermek için varlar aslında ama bazen ilişkiler mutluluktan ziyade sıkıntı ve hüzün verebiliyorlar. Peki bunun sebebi ne? Acaba hayatımızdaki insan doğru insan mı?

Uzun ilişkilerin bir dezavantajı vardır. İlişki uzadıkça karşımızdaki insanı objektif olarak değerlendirmekten uzaklaşırız ona çok fazla alışırız. Çok fazla alıştığımız için kötü şeyler yaşasakta aslında bir şekilde uzaklaşmak ayrılmak bize çok zor gelir.

Bugün size yanlış insana aşık olduğunuzu gösteren 6 işaretten bahsetmek istiyorum.

1. Sorumluluk alan çaba gösteren sizseniz

 

Eğer yanlış bir ilişkideyseniz ilk karşılaşacağınız sıkıntı genelde sorumluluk alan, çarba harcayan taraf sizin olmanızdır. İlişkiler bildiğiniz üzere aslında iki tarafın karşılıklı emeğiyle oluşan bir süreçtir. Ama eğer ki bu ilişkide her şeyi düşünen taraf sizseniz, her adımı atan sizseniz ya da kötü olan şeylerde bütün sorumluluğu siz alıyorsanız yanlış giden bir şeyler var demektir.

Genelde böyle ilişkilerde insanlar özellikle çaba harcayan insan kendini bir süre sonra tükenmiş hissedebilir.

2. Onunla ilgili gelecek planı kuramıyorsanız

Yanlış bir insana aşık olduğunuzun bir diğer işareti ise onunla ilgili gelecek planı kuramamamızdır. Bir insan birini sevdiği zaman onunla birlikte olduğu zaman onunla beraber hayaller kurmaya başlar. Onuda hayallerine dahil eder. Bir yuva kurmak, çoluk çocuk sahibi olmak, tatile gitmek ileride beraber bir şeyler yapmak ister hatta beraber yaşlanmak ister.

Eğe rki sevdiğiniz birlikte olduğunuz insana dair böyle hayaller kurmakta zorlanıyorsanız onun bu konuda bir güvence vermeyeceğini düşünüyorsanız muhtemelen yanlış bir insanla birliktesiniz demektir.

3. Negatif enerji alıyorsanız

Bazı insanlar vardır ki böyle etraflarına buram buram negatif enerji saçarlar sizin birlikte olduğunuz kişi böyle biriyse belli sıkıntılar yaşayacağınız aşikar. Diyelim ki böyle bir insanla birliktesiniz, hayatınıza dair olumlu bir şeyler katmak isteseniz bile karşı taraftan alacağınız tepki genelde olumsuz olacaktır. Aynı zamanda bu kişi enerjisiz biriyse tükenmişse beraber bir sosyal etkinlik yapmak istediğinizde karşı taraftan alacağınız cevap hayır olacaktır.

Bir de şöyle bir özellikleri vardır. Heves kırıcı motivasyon düşürücü tarafları olabilir. Mesela siz işinizden memnun değilsinizdir, yeni bir eve taşınmak istiyorsunuz, yeni bir iş bulmak istiyorsunuzdur bu tarz yapıdaki insanlar sizin hevesinizi kıracak şekilde motivasyonunuzu düşürecek şekilde davranabilirler.

Böyle biriyle birlikte olmak bir ilişki sürdürebilmek ciddi anlamda zordur.

4. Sizi küçümsüyor veya aşağılıyorsa

Eğer ki ilişkinizde aşağılandığınızı küçümsendiğinizi hatta ezildiğinizi düşünüyorsanız bu ilişkide bir yanlışlık var demektir. İlişkilerde en sık karşılaşılan durumlardan biri bu.

Taraflardan birisi diğerine fiziksel özellikleri olabilir davranışları olabilir kişiliği olabilir devamlı laf sokma çabasındaysa devamlı onunla dalga geçme çabasındaysa ya da karşı tarafın ortaya koyduğu olumlu şeyleri sen ne anlarsın sen ne becerirsin bu işlerden ya da sen şişmansın, sen çirkinsin gibi ifadeler kullanıyorsa bu işte hakikaten ciddi bir sorun var demektir.

İlişkinizi baştan sona değerlendirmenizde fayda var. 

5. Kendiniz olamıyorsanız

Bir insanla yaşadığımız romantik ilişki hayatımızdaki en mahrem alanlardan biridir. Bu mahrem alanda rahat olmak isteriz kendimiz gibi davranmak isteriz. Ama siz ilişkinizde bu kadar rahat olamadığınızı düşünüyorsanız, kendiniz gibi olursanız karşı tarafın farklı davranacağını sizi eleştireceğini düşünüyorsanız ortada bir sıkıntı var demektir.

İlişkilerde insan kendi gibi davranamadığı zaman hem ilişkiye dair bir sıkıntı ortaya çıkar hem kendisini daima mutsuz, gergin ve depresif hissedebilir.

O yüzden bir problem yaşıyorsanız buna dikkat etmekte fayda var.

6. Tartışmalar çözümlenmeden sonuçlanıyorsa

İlişkilerde tartışmanın olması kadar doğal bir şey yok hatta tartışmalar ilişkiyi daha olgun seviyeye de getirebilir eğer çözümleniyorsa. Ama bazı çiftler olması gerektiğinden biraz fazla tartışabilirler buna dikkat etmemiz önemli.

Örnek vermek gerekirse

Bir sinemaya gidecekseniz hangi filme gideceğiniz yemek yiyeceksiniz hangi lokantaya gideceğiniz dahi aranızda problem oluyorsa, buluştuğunuz andan itibaren tartışmaya başlıyorsanız ve hiçbir tartışma çözümlenmeden sonuçlanıyorsa ortada ciddi bir problem var demektir.

Böyle tartışmalar sadece ilişkiyi bozmakla kalmaz ilişkideki insanların psikolojisini de çok fazla olumsuz olarak etkileyebilir buna dikkat etmeliyiz.

İlişkiler hayatımıza güzel şeyler katmak için var birini sevmek birine aşık olmak çok güzel bir şey. Ama yaşadığınız ilişki size mutluluktan ziyade sıkıntı veriyorsa orda bir durup düşünmek gerekiyor.

Bütün bu saydığımız sorunlar önemli ciddi problemlerin işaretçisi bunları çözmeyi denemekte fayda var. Belki ilişki bu sorunları çözdükten sonra çok daha güzel bir hale gelecek ama bütün denemelerinize bütün çabalarınıza rağmen bu sorunlar çözülmüyorsa o zaman farklı yolları denemekte de fayda var.

Yaptığınız iş ve birlikte olduğunuz insan hayatınızda çok fazla önemli yer kaplıyor. Mutsuz bir ilişki insanın hayatının her alanını etkileyecektir.