Havadaki Kirleri ve Kimyasalları Emebilen 15 Muhteşem Ev Bitkisi

Nasa’nın yaptığı bilimsel bir araştırmaya göre evimizdeki kirli hava ve kimyasalları %90’a kadar emebilen 15 bitki türü açıklandı. Bu bitkilerden bir tanesi bile evinizdeyse çok şanslısınız çünkü farkında olmadan evinizin havasını temizlemenize yardımcı oldular.

İşte evinizin havasını temizleyen 15 bitki türü

1. Yasemin

Yasemin, strese ve ruh sağlığına iyi gelmesi ile bilinen bir bitki türü olsa da aynı zamanda ortamdaki havanın temizlenmesi için çok çalışır.

2. Kurdale Çiçeği

3. Barış Çiçeği

4. Yılan Bitkisi

yilan bitkisi

Yılan çiçeği özellikle yatak odaları için çok önerilmektedir.

5. Biberiye

Konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirmesiyle meşhur olan biberiye bitkisi evimizdeki kötü havayı temizleme görevini de layıkıyla yerine getirir.

6. İngiliz Sarmaşığı

Astımı ve alerjisi olan kişilerin daha iyi nefes almasını sağlar. Ayrıca ortamdaki küfü %90 oranında emer. Ortamın daha temiz kokmasını sağlar.

7. Lavanta

Stresi, uykusuzluğu ve sinir ve kaygı bozukluğu için çok önemli bir bitkidir. Lavantaya bir saksıda evinizde kolaylıkla bakabilirsiniz. Odanıza temiz bir koku yayması için buhurdanlık yardımıyla lavanta yağını kullanabilirsiniz.

8. Aloe Vera

Aloe vera yaraları tedavi etme özelliğiyle bilinir. Yara izlerini, yaraların hızlı iyileşmesini ve tahriş olmuş cildi yumuşatır. Ayrıca güneş yağını, sedef hastalığı ve uçuklara da  çok iyi geldiği bilinir.

9. Altın Pothos

10. Kauçuk Bitkisi

Devasa yapraklarıyla havadaki bütün kiri emer. Bakımı çok zor değildir, yapraklarının tozunu almak dışında bir zorluğu yoktur.

11. Bromeliadlar

12. Gerbera Çiçeği

Nasa’ya göre Gerbera bitkisi geceleri en iyi oksijen üreten bitki olarak sınıflandırıldı. Uyku apnesi olanlar için önerilen bitkiler arasındadır.

13. Kılıç Eğrelti Otu

14. Açelya

15. Deve Tabanı (Philodendron)

Yukarda ismi geçen çiçeklerden herhangi biri evinizde var mı? Bu listeye eklememizi istediğiniz bitki varsa yorum bölümünden bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız. 

Bir başka faydalı içerikte görüşmek ümidiyle.

Sağlıcakla kalın.