Her Sabah Uyanır Uyanmaz Mutlaka Bunları Yapın

sabah uyanınca yapılması gerekenler

Sabah nasıl uyanırsanız gününüzün geri kalanı da o motivasyonla geçer bu yüzden sağlıklı bir psikolojiyle güne başlamanızı sağlayacak harika tavsiyelerimiz var.

Sabah uyandınız ve sadece 3 dakika vaktinizi ayırarak bu hareketleri yapmak sizi gün içinde stresden uzak tutar ve daha zinde hissettirir.

sabah uyanmak

1. Omuz Egzersizi

Stres yapmak kan dolaşımınızı doğrudan etkiler ve kasılmalara sebep olur. Bu kasılmalar genellikle omuz bölgesinde meydana gelir. Her sabah omuzlarınızı hareket ettirerek kan dolaşımının hızlanmasına ve oradaki adalelerin esnemesini sağlayacağından stresin oluşturduğu kasılma ortadan kalkacaktır. Dairesel hareketler yaparak omuzlarınızı 5 er kez öne ve arkaya doğru itin.

2. Su İçin

Sabah uyanır uyanmaz su için ancak burada gözden kaçırmamanız gereken bir nokta var ki bu bilgiyi birçok sağlık sitesinde bulmanız zor. Gece boyunca vücudumuzda biriken toksinlerin bir kısmı dilimiz üzerinde toplanır.

Bu köpük tabakasını çekip almadan su içerseniz hazımsızlık ve kabızlık gibi problemleri beraberinde getirirsiniz. Birçok insanın yaptığı hatalardan biridir bu. Sabahları uyanıp su içmenin en doğru yolu şöyledir:

Önce diş fırçamızın arka kısmında dil temizleme fonksiyonu var ise dilimizi arkadan öne doğru temizliyoruz. Bu işlemi daha sağlıklı yapmak için dil temizleme aparatları satın alabilirsiniz bu çok daha sağlıklı olacaktır. Dil temizleme işleminden sonra toksinler ağzımızda bir miktar daha bulunduğundan dişlerimizi fırçalayıp daha sonra bir bardak suyumuzu içebiliriz.

Sabahları bu şekilde su içmek sindirim yollarını rahatlatır, gün boyu yiyeceğimiz gıdaların hazmını kolaylaştırır ve bizi daha enerjik halde tutar ve halsizliği önler.

3. Yoga Hareketleri

Evet birçoğumuz yoga hakkında iyi fikirlere sahip değiliz hatta ön yargılı olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak yoganın vücudun biyolojik dengesini sağladığı yönünde çok ciddi bilimsel çalışmalar bulunuyor. Saatlerce yogaya kafa yorun demiyoruz ancak şimdi söyleyeceğimiz yoga tekniğini deneyip olumlu olumsuz yorumlarınızı aşağıdan bize yazabilirsiniz.

Teknik basit, nefesinizi alırken 5’e kadar sayın, nefesinizi verirkende 5’e kadar sayın ve bunu dengeli bir şekilde yapmaya çalışın. Diyaframınızı dengeye alıştırdığınızda bu sayıyı arttırabilirisiniz. Bu işlemi sabahları 5 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Stresi ciddi ölçüde azalttığı söylenmektedir.

mehmet öz

Beyni Güçlendiren Egzersizler Yapın

Satranç oynamak nasıl beyin gelişimi açısından faydalıysa aşağıda verdiğimiz yöntemlerde beyin gelişimine katkıda bulunacak egzersizlerdendir. Sabahları çok az vakit ayırarak dinç bir beyne sahip olabilirsiniz.

beynimiz

1. Adınızın baş harfiyle başlayan 2 adet kelime söyleyin

2. Yıl içindeki ayları alfabetik sıraya göre söyleyemeye çalışın

Bu teknik için çok zorlamanıza gerek yok 3 tane söylemeniz yeterli.

3. Haftanın günlerini alfabetik sıraya göre tersten başlayarak söyleyemeye çalışın

4. Doğum tarihinizdeki rakamları toplayın, çarpın, çıkartın

İnsan beyni hala keşfedilmemiş sırlarla dolu. Ancak keşfedilen en önemli özelliğine göre beynimize ne kadar sorumluluk yüklersek bizi o kadar mahçup etmeyecektir. Bu nedenle onu biraz zorlayın, doğum tarihinizdeki rakamları toplayın, çıkartın, bölün, çarpın.

5. 5 adet Kırmızı ve Mavi nesnelere odaklanın

Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan uzaklaşıp evinizde bulunan eşyalara şöyle bir göz atın. 5 mavi eşya 5 kırmızı eşya bulmaya çalışın. Bu bile beynimiz için önemli bir harekettir.

Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Sağlık Paylaşımlarını takipte ve sağlıkla kalın.