Her Şehrin İhtiyacı Olan Tasarımlar Sizi Şaşkına Çevirecek

harika fikirler

Şehirde yaşamanın zorluklarını hepimiz biliyoruz. Hava kirliliği, zamanında alınmayan çöpler, trafik, elektrik su, doğalgaz kesintileri zaten zor olan hayatımızı iyice çekilmez hale getiriyor.

Ancak bazı tasarımlar var ki mucitlerine ömür boyu minnettar kalacağız.

Bazen küçük gibi görünen faydalar insanın hayatını kolaylaştırmada önemli bir etkiye sahip oluyor.

Bu içeriğimizde size hayatı kolaylaştıran basit ama oldukça faydalı icatlardan ve bunların günlük hayatta kullanışlarından bahsedeceğiz. Arkanıza yaslanın ve insan zihninin yaratıcılığının keyfini çıkarın.

Trafik ışıklarını hiç böyle görmüş müydünüz?

trafik

Gece veya kötü hava koşulları sırasında ışıklara dikkat etmek daha da zorlaşır. Bu tasarım sayesinde hem yayalar hem de sürücüler kolaylıkla ışığın rengini fark edebilir ve önlemlerini zamanında alabilir.

Yolları temiz tutmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

yollar

Bu gördüğünüz fıskiye sistemi sayesinde yollar her daim temiz kalıyor. Hem düzenli temizliğe ihtiyaç duymuyor hem de yol çizgileri kapanmamış oluyor.

Uzun otobüs yolculukları artık daha eğlenceli

otobüs

Otobüste bir kitap rafı olsa, yolculuğunuz bitene kadar okusanız, sonra da kitabı yerine bıraksanız harika olmaz mıydı? Hatta evlerimizdeki fazla kitapları getirip bu raflara bıraksak ve onlardan herkesin faydalanmasını sağlasak daha harika bir iş yapmış olmaz mıydık?

Otoyolun bir şeridi arabalarınızı şarj etmek için kullanılabilir

otoyol şarj

Bu gördüğünüz otoyolda bir şerit elektrikli araçların yolda giderken şarj olabilmesini sağlıyor. Her geçen gün yaygınlaşan elektrikli arabalar gezegenimizi korumak için yapmamız gereken yatırımlardan sadece biri. Çocuklarımıza da kendimizinki kadar güzel bir dünya bırakmak için en azından bu kadarını yapmalıyız.

Merdiven yerine kaydıraktan inmek güzel olmaz mıydı?

Bu alternatif yöntem gününüze birkaç saniyeliğine de olsa renk katıyor. Ancak alışveriş yaptıysanız poşetleri başka birine teslim etmeyi ihmal etmeyin.

Şemsiye kilidi mi o?

şemsiye

Hava yağmurluyken girdiğiniz mekanda şemsiyeyi ne yapacağınızı bilemezsiniz ve çoğunlukla da sorun çıkartır. Bu basit sistemi kullanarak şemsiyelerinizi çıkarken almak için kilitleyebilir ve zamanınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Durakta beklemek artık çok keyifli

durakta beklemek

Duraklara salıncak kursak sizce de harika olmaz mıydı? Bazen dakikalarca gelmeyen otobüsleri sallanarak beklemek zaman geçirmek için harika bir yol olabilirdi.

Parkta şarjsız kalmayın

parkta şarjsız

Rahatlamak için şehrinizdeki parka gitmeye karar verdiniz ancak elektronik aletlerinizin şarjının dayanmamasıyla keyfiniz artık kaçmayacak. Bu gördüğünüz sallanan sandaleyelerin üzerinde güneş panelleri var ve rahatlıkla tüm elektroink aletlerinize güç verebilir.

Bisikletle bayır çıkmak tarihe karıştı

Norveçteki bu sistem sayesinde artık bisikletle bayır çıkmak çok kolay. Tek yapmanız gereken bir ayağınızı sistemin üzerine yerleştirmek ve sizi yukarı taşımasına izin vermek.

Hangi tuvalet boş diye düşünmeye son

hangi tuvalet

Bu sistem her tuvaletin kapısının üzerindeki yeşil ve kırmızı ışıklarla tuvaletin dolu olup olmadığını size söylüyor.

Trende bisiklet yeri olması

Bu sistem bisikletleri trenin içine almak zorunda kalmadan herkesin rahatlıkla seyahat etmesini sağlıyor.

Hem insanlara hem hayvanlara su çeşmesi

Bu çeşme herkesin susuzluğunu gidermesi için imkan sağlıyor. Üstteki çeşme bizler, alttaki ise hayvan dostlarımız için tasarlanmış.

Atlı karınca herkes içindir

Bu deniz kaplumbağası şeklindeki engelli dostu binek sayesinde herhangi bir sebepten tekerlekli sandalyede olan çocuklarımız da mu eğlenceden mahrum kalmayacak.

Herkes nereye park etmesi gerektiğini bilsin.

Bu ayırıcı aparat sayesinde kimse kimsenin arabasına 30 santimden fazla yaklaşmak zorunda kalmıyor, istenmeyen olaylar önleniyor ve medeniyet bir daha kazanıyor.

Sabit şemsiyeler mi? Harika fikir!

Deniz kenarındaki banklara sabitlenen bu şapkalar sayesinde hem başınıza güneş geçmiyor hem de  yağmurdan korunuyorsunuz.