Sabah Kahvaltıda Dondurma Yemenin Faydası

Çoğumuz sağlıklı bir yaşam sürmenin besleyici yiyecekler yemek ve aktif kalmak anlamına geldiğini biliyoruz. Egzersiz yapmanın yanı sıra, sağlıklı beslenmek birçok insanın uğraştığı bir şeydir.

Beslenme uzmanları genellikle dengeli bir kahvaltı yapmayı tavsiye eder.

Özellikle bizim kültürümüzde kahvaltının yeri bambaşkadır. Ama yapılan bir araştırma gösteriyor ki o zengin sabah kahvaltımıza bir ekleme daha yapmalıymışız. Dondurma! Evet yanlış duymadınız.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, kahvaltıda dondurma yemek aslında sizi daha akıllı hale getirebilir.

Dondurma tartışmasız şimdiye kadar icat edilmiş en lezzetli gıdalardan biridir ve onu kahvaltıda yememiz bilimsel olarak tavsiye edilmektedir!

Japonya’da yapılan bir araştırma, kahvaltıda dondurma yiyen katılımcıların, yemeyen katılımcılardan daha zeki olduğunu buldu.

Araştırmacılar, katılımcıların reaksiyon sürelerini ve bilgi işleme etkinliğini ölçtüler.

Çalışmanın sonunda, Kyorin Üniversitesi’nden Profesör Yoshihiko Koga, kahvaltıda dondurma yiyenlerin daha hızlı tepki sürelerine sahip olduğunu ve bilgiyi işlemede daha etkili olduğunu buldu.

Profesör Koga’nın Bilim Dünyası Raporuna, göre dondurma yiyen katılımcıların daha yüksek seviyelerde uyanıklık ve daha düşük zihinsel tahrişe sahip olduğu ortaya çıktı.

Bu ne anlama geliyor? Kahvaltıda dondurma yiyen insanlar daha az huysuz ve sabahları daha dinç mi?

Profesör Koga, sabahları soğuk su içmenin etkilerine de baktı ve dondurma yemeye benzer faydalar buldu.

Dondurma yiyen katılımcıları etkileyen şeyin sadece soğuk hava olup olmadığını test etmek istedi.

Bununla birlikte, çalışmayı suyla tekrar ettikten sonra, zihinsel kapasite ve uyanıklık seviyelerinin dondurmada sudan daha yüksek olduğunu sonucuna vardı.

Profesör Koga, dondurmayı kahvaltı yemeği olarak özellikle özel kılan şeyin ne olduğu konusunda daha fazla araştırma yapıyor.

Science World Report’ta vurgulanan bir teoriye göre, dondurma insanlarda diğer yiyecek ve içeceklerin yapamayacağı olumlu duyguları ve enerjiyi tetikliyor.

Başka bir teori de, herhangi bir yiyeceğin hiç yememekten daha iyi olduğu yönündedir.

Şimdilik, Profesör Koga’nın söylediklerini uygulayacağız – kahvaltıda dondurma sizi daha akıllı ve daha dinç yapabilir!

Bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Kahvaltıda dondurma yer misin?