Temizlik Yaparken En Önemli Püf Noktasını Hep Göz Ardı Etmişiz

Birçok temizlik ürünü mikropların %99’unu yok ettiğini vaat ediyor ama bizler temizlik yaparken çok fazla acele ettiğimiz için bu temizlik ürünlerinden en iyi şekilde yararlanamıyor olabiliriz.

Yapılan araştırmalara göre kadınlar temizlik yaparken oldukça hızlı davranıyor ve temizlik ürünlerini doğru kullanmıyor. Peki yapılması gereken ne?

Malum hastalık sebebiyle evimizdeki temizliğe eskisinden daha çok ihtimam göstermek durumundayız. Kapı kolları, musluklar, kumanda gibi alanlara bazen dezenfektan bazen de temizlik ürünü püskürtüp duruyoruz.

Ancak temizlik ürünlerinin üstünde yazan notları dikkatlice okuduğumuzda bir şeyin gözümüzden kaçtığını çok net söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar sonucunda dezenfektan ve temizlik ürünlerinin bir yüzeyde minimum 30 saniye, ortalama 4 dakika, maksimum 10 dakika durması üründen ürüne bu süre değişiklik göstermekteymiş.

Peki doğru temizliği nasıl yaparız?

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi St. Louis Çocuk Hastanesi’nde pediatrik enfeksiyon hastalıkları doktoru Andrew Janowski:

Dezenfektanları bir noktaya püskürttükten sonra hemen silmeyin her ürünün arkasında kaç saniye sonra etkili olduğuyla alakalı bilgi bulunur. Eğer bu bilgiyi göremiyorsanız benim önerim en az 30 saniye ile 1-2 dakika arasında bekleyin daha sonra silin.

Önerilen süreler neden farklılık gösteriyor?

Bir temizlik ürünü binlerce çeşit bakteri ile mücadele eder. Her bakteri ve mikrobun etkisiz hale gelme süresi farklıdır. Yapılan sıkı testler sonucunda hangi ürünün bakteriler üzerinde ne kadar etkili olduğu ortaya çıkar ve etiketlerinde bu bilgi yer alır.

Bundan sonra bir kapı koluna dezenfektan püskürttükten sonra yapmamız gereken en önemli şey en az 30 saniye kadar bekledikten sonra silmek olabilir.

Dezenfektan üren bir markanın yöneticisi şu açıklamalarda bulundu:

Bir dezenfektanın mikropları öldürebilmesi için mikroba dokunması, ulaşabilmesi gerekir. Eğer bir bölge kirli, tozlu ve yağlıysa önce temizliğin yapılması gerekir ardından dezenfektan işlemi yapılmalıdır. Önce temizlik sonra dezenfektan. Bunun nedeni mikroplar kirlerin arkasında saklanır, kirin altında yaşamaya devam eder.

Bu içerik faydalı olduysa bir beğeniyi ve yorumu çok görmeyin. Sağlıkla ve hoşçakalın.