Bilim İnsanlarına Göre Pirinci Yanlış Pişiriyoruz… Arsenik Yiyorsunuz

Dünya genelinde uzun yıllardır insanların tükettiği pirinç pilavının taşıdığı büyük risk göz ardı ediliyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar eğer pirinç pilavı doğru pişirilmezse yüksek miktarda arsenik tüketileceğini belirtiyor.

Bilim insanları, pirinç pilavının yapılırken nemlendirilmesinin sağlığa zararlı olabileceğini belirtti.

Pirinci tencere içinde suyu çekene kadar pişirmek aslında diyabet, kanser, kalp hastalıklarına neden olabiliyor.

Bunun nedeni pirinç tarlalarında kullanılan ilaçlar. Eğer doğru yöntemle pişirilmezse bu zehirlerin atılması zorlaşıyor.

Queens Üniversitesi biyolojik bilimler’den Prof. Andy Mehanrg, BBC kanalında katıldığı bir program sırasında sağlıklı pilav pişirme teknikleriyle ilgili bilgi verdi.

pirinç

Yapılan araştırma sonucunda, pirincin bir gece öncesinden suda bekletilmesi halinde zehirlerden arındığı belirtilmiştir.

Bir gece önceden nemlendirmek gerekiyor…

Prof. Meharg, üç farklı pişirme yöntemiyle pirincin içerdiği arsenik oranlarını karşılaştırdı.

Öncelikle, en yaygın pilav pişirme yöntemini kullandı; yani bir bardak pirince, iki su bardağı su. Bu yöntemin sonucunda arseniğin çoğunluğunun pirinçte kaldığını belirtti.

pişmiş pirinç pilav

Daha sonra bir bardak pirinci, beş bardak su ile pişirdi ve arsenik oranının yarı yarıya azaldığını belirtti.

En tehlikesiz yöntem

Son olarak ise, bir gece öncesinden suda bekletilen pirincin pişirildikten sonra arsenik miktarının %8o azaldığını belirttti.

Prof. Meharg; en tahlikesiz yöntemin bir gece öncesinden pirinci suda bekletip ardından pişirmek olduğunu belirtiyor. Unutmayın! Pişirmeden önce suda beklettiğiniz pirinci güzelce yıkamalısınız.