Her Türlü Boyun Ağrısını Geçiren Hareket

İşte otur, otobüste otur, evde otur derken tüm hayatımız oturarak geçiyor. Otururken boş durmayıp, bir de bilgisayar, televizyon veya telefon ekranına bakıyoruz. Tüm gün buna maruz kalan vücudunuzda sorunlar çıkmaya başlar. Bu sorunlardan başlıcaları, boyun problemleridir. Özellikle sertleşme ve tutulmalar sıklıkla meydana gelebiliyor.

Bu içeriğimizde sizlere harika bir egzersiz programı hazırladık. Bu program sayesinde boyun ve sırt ağrılarınız geçecek ve tüm gün oturmanın yan etkilerini yaşamayacaksınız.

Boyun kaslarını rahatlatın

Dik bir şekilde oturun ve ellerinizi başınızın üstüne koyun. Ardından çeneniz göğsünüze değene kadar aşağı indirin ve ellerinizle aşağı doğru ittirin. 30 saniye koruyun

Omuzlarınızı çalıştırın

Dik bir şekilde oturun. Sol kolunuzu başınızın sol yanından sırtınıza doğru sarkıtın ve sağ kolunuzu da dirsekten bükerek sırtınızda olabildiğince yüksek bir noktaya yerleştirerek sol elinizi yakalayın. İki kol için de 30 saniye koruyun.

Boynunuza kan akışını arttırın

Ayakta dik bir pozisyonda durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ardından omuzlarınızı kulak seviyesine kadar kaldırın, birkaç saniye bekleyin ve indirin. 30 saniye boyunca tekrarlayın.

Kol kaslarınızı açın

Sol yanınıza duvarı alarak ayakta pozisyon alın ve sol ayağınızı sağ ayağınızın önüne koyun. Başınızı solunuzdan geriye doğru çevirin ve ardından ayaklarınız yerde sabit kalacak şekilde sol elinizi omuz seviyenize paralel olacak şekilde geriye doğru kaldırın ve duvara dayayın.  Ardından, üst vücudunuzu döndürerek kol ve omuz kaslarınızı esnetin. Başınızı yavaşça önünüze döndürerek egzersizi sonlandırın. Sonrasında sağınıza dönüp tekrar edin. Her iki taraf için de 30 saniye tekrarlayın.

Duruşunuz üzerinde çalışın

Dik bir şekilde oturun ve omuzlarınızı hafifçe geriye atın. İlk üç parmağınızı çenenize yerleştirin ve çenenizle yapabildiğiniz kadar parmaklarınızı birkaç saniye boyunca ileri itin. Ardından, çenenize parmaklarınızla bastırarak geriye doğru itin. 30 saniye boyunca tekrarlayın.

Kas kasılmalarından kurtulun

Dik oturun ve ellerinizi başınızın üzerinde birleştirin. Başınızı yere paralel tutarak başınızı sola çevirin. Birkaç saniye bekleyin ve ardından başınızı sağa çevirin. 30 saniye boyunca tekrarlayın.

Omuzlarınızı güçlendirin

Ayakta dik bir pozisyon alın ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Ellerinizi başınızın üzerine kaldırın, dirseklerinizi düzleştirin ve ellerinizi kenetleyin. Omurganızı esnetebildiğinizce yukarı doğru esneyin ve birkaç saniye sonra ellerinizi yavaşça indirin. Sonrasında kollarınızı dirsekten bükerek yanlarınıza yapıştırın ve yanlara açın. Kürek kemiklerinizi geriye doğru bastırarak esneyin. Birkaç saniye koruyun ve serbest bırakın. 1 dakika boyunca devam edin.

Hareketleri mümkün olduğunca yavaşça ve açıkladığımız şekilde yapmaya özen gösterin. Eğer egzersiz yaparken ağrı saplanırsa hemen bırakın ve doktorunuza danışın.