İmamın Görmediği Birinden Aldığı İbretlik Ders

imamın görmediği birinden aldığı ibretlik ders

Şimdi kumkapıda Berham Çavuş Camii vardır ben orda 30 yıldan fazla imamlık yaptım. Cemaatimizle aramızda gayet güzel bir diyalog oluşmuştu, hâla görüştüğümüz insanlar vardır. Bir yaz günüydü öğle namazını kıldırıyorum…

Şimdi beni tanıyanlar ve camiimizi bilenler mihrap tarafında bir otopark vardır. Yaz günü olduğundan dolayı da camlarımız açık öğle namazını kıldırıyorum ben.

Otoparka araçlar giriyor çıkıyor seslerini duyuyoruz. Şimdi kaçıncı rekattaydık hatırlamıyorum ama. Otoparkçının adı da Mehmetti…

Yüksek sesle birisi:

Oğlum Mehmet arabayı yıkadın mı” dedi.

O da:

Yıkadım abi” dedi.

Mehmedin sesini tanıyorum da ötekini tanımıyorum yabancı birisi.

Tanımadığım ses tekrar seslendi:

Peki içine sevgini de kattın mı?” dedi.

Şimdi ben bir tuhaf oldum namaz kıldırıyorum. Kaçıncı rekattayız nerdeyiz dağıldım…

Kendi kendime düşünmeye başladım Allah Allah araba yıkanırken de işin içine sevgi katılır mı ya? Ben burda imamlık yapıyorum namaz kıldırıyorum, Kur’an okuyorum, hutbe okuyorum, vaaz ediyorum aklıma o tarihe kadar öyle hiç işin içine sevgi katmak diye bir şey gelmemiş yani.

Birden böyle her şey değişti hakikaten…

Yani ondan sonraki günlerde hakikaten namaz kıldırırken ne bileyim hutbe okurken, vaaz ederken asr-ı şerif okurken gelen insanlara Kur’an-ı Kerim okurken ve okuturken hep bu şuur aklıma yerleşti işin içine sevgiyi katmak…

Hakikaten bu hayatımızda bize rehberlik edecek bir güzel örnektir. Bunu bazı yerlerde de böyle konuştum. Efendimiz s.a.v de öyle diyor hadisi biliyoruz: “Allah sizin yaptığınız bir işi güzel yapmanızdan, sağlam yapmanızdan hoşnut olur.

Hadisi okuyoruz ama şimdi böyle bir olay yaşayınca, yani araba yıkanacak araba yıkanırken işin içine sevgi katılacak. Yani hayatın en ne diyelim, basit halleri veya tabiri caizse hurda yönü bu.

Bu işin içine bile sevginin katılması arzu ediliyorsa bütün bir hayatımız boyunca yaptığımız iş ne olursa olsun, öğretmenlik olsun, mühendislik, bakkaldır bir temizlik görevlisidir vs. ne olursa olsun işin içine sevgiyi katmak lazım. Yani o işi gerçekten severek yapmak lazım.

Ben bu hatıramı unutamadım, herhalde unutamayacağım da…

Okuduğunuz için teşekkürler,
Düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Olayın videolu anlatılmış hali izlemek isteyenler için aşağıdadır.