Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalp damarlarını temiz tutmak, sağlıklı yaşamın ilk şartlarındandır. Eğer kan damarları kirleticiler ile tıkanır ve kan akışı sekteye uğrarsa, kan her yere ulaşamaz ve sorunlar çıkmaya başlar. Eğer yediklerimiz vücudumuzun rahat sindiremeyeceği işlenmiş ve yağlı yiyeceklerden oluşuyorsa, vücudumuz sıkıntıya girer. Vücudumuzda biriken ve kolay kolay atılamayan zararlı maddeler sebebiyle yavaş yavaş damarlarımız tıkanmaya başlar. Ardından kalp ve damar rahatsızlıkları baş gösterir.

Sağlıklı bir hayat sürmek için yapmanız gereken damarlarınızı temizleyecek gıdalar tüketmektir. Bu içeriğimizde hangi gıdaların sizler için en faydalıları olduğunu açıklıyoruz. Meraklandıysanız, sonuna kadar okuyun ve yakınlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yulaf

Lif zengini yulaf, sindirim sisteminizi düzenleyerek, damarlarınızda zararlı maddelerin dolaşmasını engeller. Ayrıca kötü kolesterolü de düşürerek kalp rahatsızlıklarını önler.

Kızılcık Suyu

Haftada 3 bardak kızılcık suyu içerseniz böbrek faaliyetleriniz ciddi iyileşme gösterecektir. İçeriğindeki organik bileşenler hücrelerin yağ yakma kapasitesini arttırarak kilo vermenize de yardımcı oluyor.

Nar

Damar sertleşmesini önlemek ve onları sağlıklı tutmak için tüketebileceğini en faydalı meyve nardır. Damarlarınızı derinlemesine besleyerek, aşınma, yırtılma, tıkanma gibi tüm problemleri daha oluşmadan engeller.

Zeytinyağı

Kötü kolesterolü düşürmek için zeytinyağı ihtiyacınız olan tek yağdır. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olur.

Sarımsak

Kan şekeriniz normal seviyelerin üzerindeyse kalp sağlığınız tehlikeye girebilir. Özellikle vücudunuzda insülin direnci var ise daha dikkatli bir hayat sürmelisiniz demektir. ,

Ispanak

İçerdiği potasyum ve folik asit sayesinde yüksek olan kan şekeri seviyelerini düşürür ve ana kalp damarlarını toksinlerden arındırır. Ayrıca gözlerinizin sağlıklı kalması için oldukça önemli olan lutein bakımından da zengindir.

Domates

Likopen kaynağı dendiğinde akla ilk domates gelir ve özellikle kalp hastalarına bol bol domates tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü, likopen damarların sertleşmesini önler. Düzenli olarak domates tüketen ve tüketmeyen kalp hastaları üzerinde yapılan bir araştırma gösterdi ki, düzenli likopen takviyesi alındığında kalp damarları daha az tıkanıyor ve kalp sağlığı iyileşme gösteriyor.

Kivi ve Kavun

Her gün bir kivi ve çeyrek kavun tüketmeniz halinde kanınız daha akışkan hale gelir ve damarlarınızı tıkaması muhtemel olan yağ asitleri daha kolay parçalanır.

Üzüm

Üzüm kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Hangi formda tüketirseniz tüketin üzüm içerikli her türlü yiyecek ve içecek kalp sağlığınıza olumlu etki yapacaktır. Özellikle vücutta dolaşan fazla oksijenin yarattığı hasarı azaltan özelliklere sahiptir ve kanda oluşabilecek pıhtıları çözerek daha büyük sorunları engeller.

Balık

delicious roasted dorado or sea bream fish with lemon and orange slices, spices, fresh parsley and spinach on white platter on old dark wooden table view from above

Özellikle somon ve orkinos gibi yağlı balıklar kalp sağlığı için çok önemlidir. Soğuk denizlerde yetişen balıklar kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan omega3,6 ve B12 vitaminleri taşırlar. Kötü kolesterolü düşürerek sağlıklı bir hayat sürmemize olanak sağlarlar.