Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Vitamin Eksikliği Nedir?

Vitaminin Besinler sayesinde vücudumuza aldığımız ve vücutta kendiliğinden üretilmeyen ve yetersiz kalan hastalıklara sebep olan maddelere verilen isimdir. Vitamin eksikliği farklı hastalıklara neden olur.

Sağlıklı bir bedene kavuşmak istiyorsak vitaminleri eksiksiz almamız gerekir ve sağlıklı şekilde beslenmeliyiz. Vitamin eksikliği nasıl anlaşılır vücudumuza belirtileri nelerdir ?

Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B12 vitamin eksikliği durumlarda oksijen organlara taşınması bitkinlik uykusuzluk ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklar çıkarır. Çocuklarda bunalım, iştahsızlık ve üşengeçlik gibi rahatsızlıklar çıkar. B12 balık, et, süt gıdalarda bulunur.

C vitamininin yetersizliği diş etinde kanama diş etinin çekilmesi kemik ağrıları gibi hastalıklar çıkarır. Bağışıklık sistemi yetersiz olan insanlarda C vitamini yetersiz olur. C vitamini Narenciye, çilek, yeşil sebzeler, domates ve kırmızı lahanada bulunur.

Ağızda yara dilde ve gözde kızarıklık sorunlarla karşılaşırsınız. Süt, yoğurt, kuru baklagiller, yeşilliki yumurta ve peynirde bulunur.

A vitamini yetersizliği ise Kemikler ve dişlerde sorun saçlarda ve tırnaklarda kırılma, ciltte kuruluk. Yeşil sebze, hububa, domates, bal ve havuçta bol miktarda bulunur.

K vitaminin eksikliği vücuttaki kesikler ve yaralar geç iyileşir. İdrar yolunda sindirim sisteminde akciğerlerde ve tende kanama olur.

K vitaminin yetersizliği bağışıklık sistemini de düşürür. K vitamini eksikliği teşhisi konulmuşsa; brokoli, karnabahar, yumurtanın sarısı, patates, yeşil çay, lahana ve bezelye gibi besinlerden K vitamini alabilirsiniz.