Kilo Vermek İsteyen B Vitamini Bol Bu Un’u Tüketsin

Beyaz un buğdaydan elde ediliyor ve bildiğiniz gibi beyazlatmak için kimyasal maddeler ekleniyor. Normal beyaz un yerine daha sağlıklı olan ve özellikle Karadeniz bölgesinde devamlı kullanılan mısır unu imdadımıza yetişiyor. Gelin mısır ununun ihmal edilen 6 faydasını beraber inceleyelim.

B vitamini bakımından zengindir

Sadece mısırın öğütülerek un haline getirildiğini düşünürsek, neredeyse hiç besleyici kaybetmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca mısır unundan gelen vitamini vücut daha rahat kullanıyor. Çünkü içinde zararlı kimyasallar yok ve vücut bunları birbirinden ayırırken zorlanmıyor.

Zengin lif içerir.

Günlük lif ihtiyacınızı karşılamazsanız, sindirim problemleri yaşarsınız. Bir bardak mısır unu 4 mg lif içerir. Hem sizi tok tutar, hem de diyabeti kontrol altına almada, kolesterol seviyelerini düşürmede hem de kilo vermede rahatlıkla kullanılabilir.

Kalorisi azdır.

İşlenmiş ürünler çok fazla kalori ve çok az besleyici içerir. Diğer yandan mısır unu hem daha az kalori içerir hem de beyaz una kıyasla oldukça besleyicidir. Kilo vermek istiyor ancak başarılı olamıyorsanız, mısır unu içeren ürünleri deneyin.

Glütensizdir

Nişastalı ürünlerin birçoğu glütenlidir ve eğer bir hastalığınız varsa ve glütensiz beslenmeye özen gösteriyorsanız oldukça zor ve pahalı bir alışveriş listesi sizi bekler. Eğer mısır unu kullanmayı seçerseniz hem cebiniz hem de mideniz rahat eder. Özellikle çölyak hastaları için mısır unu önemli bir gıdadır.

Düşük şeker içerir.

Mısır unu oldukça az şeker içerir. Şeker kullanmaktan kaçınsak bile yediğimiz içtiğimiz bir çok üründe şeker veya yapay tatlandırıcılar bulunuyor. Ama mısır ununda bir bardakta 3 gram mevcut. Bu neredeyse hiç şeker olmaması demek.

Yağ içermez

Amacınız kilo vermek ve sağlıklı beslenmekse, mısır unu en iyi arkadaşınızdır. Her öğününüze rahatlıkla mısır unu ekleyebilir ve çeşitli gıdalar yerine ikame edebilirsiniz. Siz de rahat bir mide, sağlıklı beslenme ve temiz bir sindirim sistemi sahibi olmak istiyorsanız, mısır ununu düzenli tüketmeye özen gösterin.

Sağlıkla kalın