Klozetteki Sarı Leke Nasıl Çıkar? Kökünden Çözümü

Birazdan öğreneceğiniz püf noktası sayesinde temizlikte seviye atlayacağınıza emin olabilirsiniz. Klozetteki kir eğer temizlenmezse kireç haline dönüşür ve sarı lekelerin temizlemesi hayli zorlaşır. Bu yüzden işimizi sağlama almak için sık sık klozet temizliğine önem vermeliyiz. Peki diyelim ki vermedik ve klozetimiz kireç tuttu, sarı lekeler nasıl temizlenir?

klozetteki sarı leke

Bunun için 4 ayrı yöntemimiz var siz hangisini isterseniz onu tercih edebilirsiniz hepsi etkili ve klozetinizi pırıl pırıl yapacaktır. Ben evinizde hangi malzemeler varsa o yöntemi denemenizi tavsiye ederim.

1.Beyaz Sirke

Klozet suyunu boşalttıktan sonra içine 2 bardak beyaz sirke koyun. 15 dakika hiç dokunmayın sirke o bölgenin içine iyice işleyecektir. Daha sonra tuvalet fırçasıyla kireçlenmiş bölgeyi fırçalayın ve sifonu çekin.

2. Karbonat ve Limon Suyu

Klozetin suyunu boşaltıyoruz kireçli bölgeye bol miktarda karbonat dökün ve 15 dakika dokunmayın. Daha sonra limon suyunu karbonatlı bölgelere dökün ve klozet fırçasıyla ovun ve sifonu çekin. Haftada 2 kez bu yöntemi uyguladığınızda klozetinizin pırıl olur.

3. Kola

Ve yine klozetin suyunu boşaltıyoruz. 2.5 litre kolayı klozetin içine boşaltıyoruz. 1 saat bekledikten sonra sifonu çekebilirsiniz. İşlemimiz bu kadar basit.

4. Tuz Ruhu

Bu yöntemi sona bıraktım çünkü tuz ruhunu kullandıktan sonra tuvalette durmamanız gerekir. O nedenle evde çocuğunuz, misafiriniz varsa bu işlemi uygulamanızı tavsiye etmiyorum. Ama yöntem oldukça etkilidir klozetin suyunuzu boşaltın, içine tuz ruhu dökün ve 5 dakika kadar bekleyin. Diğer yöntemler gibi fazla beklemenize gerek yok tuz ruhu oldukça etkilidir. 5 dakikanın sonunda sifonu çekin işte bu kadar.

Bu işlemi uygularken maske ve eldiven takmanız sizin faydanıza olur.

Klozetinizdeki siyah, sarı gibi kireçlenmeler bu yöntemler sayesinde ortadan kaybolacak ve pırıl pırıl bir görünüme kavuşacaktır. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer senin daha etkili bir yöntemin varsa yorum bölümünden yazabilirsin.

Sağlıkla ve hoşçakalın.