En İyi Ev Yoğurdu Tarifi

Pür dikkat hazırladığınız ve mayalanmaya bıraktığınız yoğurdun neden istediğiniz gibi olmadığını merak ediyor olmalısınız. Bu içeriğimizde size yoğurdun cıvımasının sebeplerini ve tam kıvamında nasıl yoğurt yapılacağını anlatıyoruz.

İlk olarak söylememiz gereken, eğer yoğurdunuzu sıcak bir ortamda gerçekleştiriyorsanız 3-4 kat sarmanıza gerek olmadığıdır. Zaten sıcak ortamda kat kat sarılan yoğurt istendiği gibi mayalanmaz ve cıvır. Bir diğer sebep ise sütün az yağlı olması olabilir.

Süt ne kadar yağlıysa, mayalanma o kadar güzel olur. Bu nedenle, keçi, koyun ve manda gibi hayvanlardan yapılan yoğurtlar daha kıvamlı olur. Ayrıca sütü ne kadar uzun süre kaynatıp koyulaştırırsanız, yoğurdunuzun sertliğini de o kadar arttırırsınız.

Yoğurtlarınızın hızlı bozulmasının sebebini merak ediyorsanız, cevabı düzgün mayalanmamış olmasıdır. Mayalarken çok az tuz atarsanız bozulmasını yavaşlatırsınız ve çok az şeker ile de daha iyi bir mayalanma elde edersiniz.

Kısa bir tarif verecek olursak,

Sütünüz kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika daha pişirin ve sütü soğumaya bırakın. İçine parmağınızı soktuğunuzda 6 – 7 saniye tutabiliyorsanız mayalanmaya hazır demektir.

Şimdi tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı yoğurt bir tutam tuz ve çok az şekeri tencereden de az biraz süt alarak ayrı bir kapta karıştırmak ve ardından süte ekleyerek güzelce dağıtmaktır.

Bu işlemin ardından kapağını kapatıp fazla olmamak kaydıyla bir battaniyeye sarıyoruz ve 4 saat sonunda hazır olan yoğurdumuzu buzdolabına alıyoruz. Ertesi gün afiyetle tüketmeye hazır olacaktır.