Makyajla Uyuduğunuzda Ne Olur?

Makyajla beraber uyumak tahmin etmeyeceğiniz sorunlarla uğraşmanıza sebep olabilir. Yatağınızı bozmanın yanı sıra görünümünüze de zarar verebilir. Düzenli olarak tonlarca ürünle yatıyorsanız, kendinizi bazı ciddi risklere maruz bırakıyor olabilirsiniz.

Makyajla uyduğunuzda adım adım neler olacağını anlattık. Ayrıca makalenin sonundaki bonus talimatını da kaçırmayın.

1. Gözeneklerinizi tıkar.

Birçok makyaj ürünü, özellikle silikon veya akrilik içerenler gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu bileşenler gözeneklerinize sızar ve içlerindeki bakteri ve doğal yağları hapseder. Yağ, ter, bakteri ve ölü deri hücrelerinin birleşimi gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Gün içinde makyaj yaptığınızda bile olabilir, ancak bir gecede makyaj yapmak bu ihtimali arttırır.

2. Sivilcelere Neden Olur

Yatmadan önce makyajınızı silmediğinizde cildiniz daha az oksijen alır. Makyajdaki tahriş edici kimyasallar da cildinizle daha uzun süre temas halinde kalır. Cildinizi gece makyajdan arındırmazsanız, zararlı kimyasallar ve oksijen eksikliği sonunda sivilce ve aknelere yol açabilir.

3. Erken yaşlanmaya neden olabilir.

Makyajdaki yapay renkler ve diğer bileşenler cildin yaşlanmasını hızlandırabilir. Cildimiz çevremiz için koruyucu bir bariyer görevi görür ve eğer geceleri ‘sıfırlanmasına’ yardım etmezsek, savunması zayıflar ve gen kalıplarımızda istenmeyen değişiklikler meydana gelebilir. Makyaj, gün içinde maruz kaldığımız serbest radikallerin cildimize ‘yapışmasına’ izin verebilir. Ve bütün bunlarda erken yaşlanmaya sebep olabilir.

4. Göz enfeksiyonlarına sebep olur ve kirpiklere zarar verebilir.

Optometristler, birçok göz makyajı ürününün formaldehit, ağır metaller ve diğer toksinler içerdiği konusunda bizi uyarıyor. Cildinizde toksinlerle uyumak tahrişe ve hatta kirpiklerin erken dökülmesine neden olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre maskaranızı düzenli olarak çıkarmazsanız, göz iltihabına ve kırmızı göze neden olabilir.

5. Dudaklar Çatlar

Gün içinde ruj sürdüğünüzde, genellikle mükemmel şekilde kalmaz çünkü yeme ve içme esnasında dağılır. Ancak uyuduğunuzda, rujun dudağınızdaki nemi emmesi için yeterli zamanı vardır. Yatmadan önce rujunuzu silmiyorsanız, kuru ve çatlamış dudaklarla uyanma ihtimaliniz var.

6. Yağlı Saça ve Cilde Yol Açabilir.

Makyajla uyduğunuzda, makyaj yatağınızda leke bırakabilir, saçınıza ve cildinize bulaşabilir. Saçlarınıza bulaşan dudak parlatıcısı ya da ruj saçınızın yağlanmasına sebep olur. Uyumadan önce makyajınızı düzgün bir şekilde çıkarmamak, durumu daha da kötüleştirebileceği için yağlı cilde sahip olanlar için özellikle önemlidir.

7. Cildiniz donuklaşır.

Makyajınızı bir gece bırakmak, cildinizde uzun süre durduğu için cildinizin cansız görünmesine neden olabilir.

Bonus: Makyajla uyursanız ne yapmalısınız?

  • Parfüm içermeyen ve cildi dinlendiren maddeler içeren bir makyaj temizleyici kullanarak göz makyajınızı çıkarın.
  • Gözlerinizi yatıştırmak için göz damlası kullanın.
  • Makyajı tamamen temizlemek için çok nazik bir ovalama veya temizleme yağı tercih edin ve normal cilt bakımı rutininizin geri kalanını takip edin.
  • Önümüzdeki 24 saat boyunca ultra zengin bir merhem kullanarak dudaklarınızın iyileşmesine yardımcı olun.

Daha önce hiç makyajla uyudunuz mu? Cildinizi nasıl etkiledi?