Neredeyse Her Restoranın Sizi Kandırmak İçin Kullandığı 5 Yöntem

Her sektörün kendine özgü sırları olduğu gibi restaurantların da kendine ait bazı sırları var. Kimi zaman bunu bizim sağlığımız için yaparlar kimi zaman da daha çok kazanabilmek için. Tabii birazdan duyacaklarınızı tüm restaurantlar yapmasa da birçoğunun uyguladığını söyleyebilirim.

İşte Restoranların Sizi Kandırmak İçin Kullandığı 5 Yöntem

1. Manzarası güzel olan masalar sadece yemek yemeye gelenler içindir

Restorana girdiniz ve garson sizi karşıladı önce rezervasyonunuzun olup olmadığını soracak ve daha sonra “yemek yiyecek misiniz?” sorusunu yöneltecek. Eğer hayır derseniz manzarası güzel olan bütün masaların rezerve olduğunu duymanız kaçınılmazdır.

Çünkü restoranlar denize veya doğaya en güzel bakan masaları genelde daha çok para harcayacak müşterileri için ayırır.

2. Yakışıklı erkekler veya alımlı ve çekici kadınlar genelde işe alınmaz

Restoranların bir diğer dikkat ettiği husus çalışanların nasıl göründüğüdür. Bir garson çekici ve alımlı olursa gelen misafir bundan rahatsızlık duyabilir ve bir daha o mekanı tercih etmeyebilir. Bu nedenle çok dikkat çekmeyen çalışanları tercih etmeye çalışırlar.

3. Restoranlarda pastaların dilim halinde satılmasının bir nedeni var

Restoranlarda ve kafelerde pastalar dilim şeklinde satılır çünkü bu pastanelerde olduğu gibi bütün halinde satın alınmaz. Bu nedenle restoranlar pastaları dilimler ve o şekilde sergiler. Böylelikle tercih edilen pasta görünümü verir. Tabiki dilim başına ödeyeceğiniz ücret bütün bir pastaya oranla daha fazla olur.

4. Bazı ürünlerin fiyatları tahmin ettiğinizden yüksekse muhtemelen şefin küçük dokunuşları vardır

Restoranlar bazen konuklara çok özel bir şey için para ödüyormuş gibi hissettirmek isterler. Sıradan yiyeceklere garip isimler vererek bunu çok iyi yaptıklarını söyleyebilirim. Örneğin, bir parça bildiğimiz kuru ekmek kruton olarak adlandırılabilir. Ya da yengeç eti yerine surimi ipleri getiriyorlar.

5. Tabağınızın boyutu nerede olduğunuza ve ne sipariş ettiğinize bağlıdır

Kafeler genellikle beynimizi yanıltmak için bazı illüzyon teknikleri kullanır. Yiyecekleri dolu görünmesi için küçük bir tabağa koyarlar ve az miktarda yemek olsa bile daha çabuk doyarsınız. Sebebi beyninize önümde çok yemek var sinyalini göndermesine bağlıdır.

Restoranlarda durum daha farklıdır. Ana yemeği büyük tabaklarda servis ederler. Böylece tam doymuş hissetmeyeceğinizden yemekten sonra tatlı yemek isteyeceksinizdir.

Sizin bildiğiniz ve paylaşmak istediğiniz bir husus varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.