Sıcak Basmasına Ne Yapılmalı? Nasıl Geçer?

Sıcak basmaların somut nedenlerini hala tam olarak tanımlanmış değil, ancak genellikle östrojen hormonundaki değişikliklerden kaynaklandığına inanılıyor.

Aşağıdaki kılavuzda, sıcak basmaların şiddetini azaltmak için günlük rutininize uygulayabileceğiniz çok basit çözümlere ve tekniklere bir göz atacağız.

1.Nefes Alabilir Kumaşlar Giyin

Sıcak basmasıyla mücadele ediyorsanız, sahip olabileceğiniz tüm dar kıyafetleri değiştirmeyi deneyin ve pamuk gibi daha pürüzsüz, daha rahat ve daha havadar kumaşları tercih edin.

Uyumak için pamuklu pijama giymeyi deneyin ve pamuklu yatak ve çarşaflar kullanın.

2.Yiyecek ve İçeceklerinizi Takip Edin

Bazı yiyecekler, sıcak basmasını tetikleyebiliyor.

Genellikle baharatlı yiyecekler, kafein ve alkolün daha şiddetli menopoz semptomlarını tetiklediği bilinmektedir. Tabi yiyecekler kişiye göre değişiklik gösterir.

Kişisel tetikleyicilerinizi belirlemek için, yediğiniz yiyeceklerin ve yaşadığınız sıcak basmaların günlük kaydını tutun. Bu sayede hangi yiyeceğin size sıcak bastırdığını bulmuş olursunuz.

3.Günlük Egzersiz Yapın

Günlük egzersizler her zaman iyidir. Her gün nazikçe esneme hareketleri yapın, koşun, yürüyün, yüzün veya dans edin, sıcak basmalarının şiddetini kademeli olarak azaltacaksınız.

4.Odanın Sıcaklığını Kontrol Edin

Evin içindeki ve dışındaki sıcaklık farkı, sıcak basmalarının şiddetini etkileyebilir.

Küçük bir sıcaklık değişikliği bile sıcak basmalarınızı büyük ölçüde etkileyebilir. O yüzden odanızdaki ve evinizdeki ani sıcaklık değişimine dikkat edin.

Peki ya siz sıcaklık bastığında ne gibi çözümler biliyorsunuz?