Sirkeyi Kullanmamanız Gereken 6 Yer

kimyevi maddeler kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak sirke her zaman ev temizliğinde faydalı olmuyor. Evde kullanılan bir çok yerde sirke fayda yerine zarar veriyor. Ev temizliğinde sirke kullanmamanız gereken 6 yerler.

Sirke yemek dışında temizlikte bir çok ev hanımın kurtarıcısı oldu. Çamaşır makinesinden yer temizlemeye kadar bir çok şeyde sirke kullanılıyor. Sirke ev temizliğinde 1 numaralı olsa da kullanılmaması gereken yerlerde var.

İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler

1.Granit ve mermer mutfak tezgâhları

Sirkenin içinde bulunan yoğun asit sayesinde granit ve mermerlere zarar verebilir.

2. Ütüdeki yanık lekeleri

Ütü üzerine yapışmış yanık kirlerinde sirke ve tuz kullanılması yaygın. Buğulu ütülerin tabanındaki delikler içindeki elektiriğin aksamına sızması için oldukça müsaittir. Bu yüzden ütü temizliğinde sirke ve tuz kullanmayın.

3.Çelik Bıçak, Çatal, Kaşık

Bıçak temizliği için sirke kullanmayı düşünüyorsanız durun. Sirke bıçakların kararmasına sebep olur.

Parlak bıçaklarınız olsun istiyorsanız sirkeden uzak durun.

4.Parke zeminler

Parkeleri parlatmak için bir çok insan yer silme suyuna sirke koyar. Ancak bu yanlıştır. Sirkenin içinde bulunan asit parke tabanlarının renginin solmasına neden olur.

5. Kan, çimen. mürekkep lekesi

Bu tür lekelerde sirkeyi kullanmaktan kaçının çünkü sirke ile müdahale ederseniz leke daha derine iner kirin çıkması imkansızlaşır.

6.Yumurta Lekesi

Yumurta lekesine sakın sirke bulaştırmayın. Çünkü sirkenin içindeki asit yumurtayı daha koyulaşmasına sebep olur ve kirin çıkmasını zorlaştırır.