Strese ve Yorgunluğa Çok İyi Gelen Rahatlatıcı 5 Masaj Tekniği

Araştırmalara göre, masaj yaptırmanın stresi ciddi ölçüde azalttı görülmüştür. Ama her zaman spa’ya ya da masaj merkezlerine gidemeyeceğiniz için evde uygulayabileceğiniz 5 rahatlatıcı masaj tekniğinden bahsetmek istiyoruz.

İster sevdiklerinize siz yapın, isterseniz bu içeriği onlara okutun onlar size yapsın.

Günün yorgunluğunu atmaya hazırsan 5 tekniğin ne olduğuna bir bakalım..

1. Ayak masajı

Ayak masajı sadece rahatlatmaz, zihinsel sağlığınıza iyi geldiği gibi kan basıncınızı da iyileştirir.

Nasıl yapılır:

Ayak topuğunu bir elinizle tutun.

Öte yandan, tüm ayak parmaklarını aynı anda bir ayağınızla ileri geri bükün. Ayak parmaklarını yavaşça tüm hareket aralıklarına göre esnetin.

Basıncı yavaşça arttırırken bu hareketi tekrarlayın.

2. Omurga masajı

omurga masajı

Günde birkaç saat sabit oturmak omurganızda ağrı ve acının oluşmasına sebep olabilir. Eşinizin veya ailenizden birinin yardım alın. Çift elini masaj yağıyla ovaladıktan sonra, resimde gördüğünüz masaj tekniğiyle elini yumruk yaparak aşağıya ve yukarıya doğru hareketler uygulamasını sağlayın.

Nasıl yapılır:

Bir sandalyeye rahatça oturun, kollarınızı masanın üzerine koyun ve başınızı dinlendirin.
Masajı yapacak kişiden eline masaj yağı sürmesini isteyin. Yumruk hareketiyle sırtınızın tamamında elini yukarı aşağı doğru gezdirmesini isteyin. Bu, kan dolaşımını iyileştirir, gerilmiş kaslara taze kan ve enerji sağlar.
Bu işlemi yaklaşık 20 dakika boyunca tekrarlayın.

3. Saç masajı

Duş alırken saçınızı yıkadığınızda ne kadar rahatladığınızı farketmiş olmalısınız. Sebebi saç derisindeki damarların uyarılmasıdır.

4. Kulak masajı

Hiç kulağınıza masaj yaptınız mı? Kulak masajı refleksolojiyi temel alır. Basınç noktaları vardır ve buralara dokunduğunuzda belli organ ve vücut bölümlerini uyarmış olursunuz. Araştırmalara göre bu masaj tekniğiyle daha sakin ve rahat hissetmek mümkün. Resimde gördüğünüz noktalara belirli aralıklarla dokunun.

5. Yorgun gözler için masaj

Telefon kullanımı yaygınlaştıkça göz yorgunluğu da önemli düzeyde arttı. Yorgun gözleriniz için göz çevrenizdeki refleksoloji noktalarına masaj yapmayı deneyin. Bazı araştırmalara göre bu masajın ruh halini değiştirdiği gözlenmiştir. Resimde gördüğünüz noktalara daireler yaparak masaj yapın.

Parmak uçlarınızla parmak eklemlerinizi hareket ettirerek nazikçe yapın.

Her noktaya yaklaşık 10 saniye kadar yapmanız yeterli.

Bu masaj teknikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yaparak düşüncelerinizi ifade etmekten geri durmayın 🙂 Sağlıkla ve hoşçakalın.