Dünyanın En Pahalı 10 Yiyeceği

İnsanların “pahalı yiyecekler” ifadesi hakkındaki anlayışı büyük farklılıklar göstermektedir. Bazıları için kırmızı somon anlamına gelir; diğerleri için yer mantarı. Ancak, aslında hayal bile edemeyeceğiniz fiyat etiketleri olan bir dizi gıda ürünü bulunmakta. Gelin dünyanın en pahalı yiyeceklerine beraber bakalım.

10. Matsutake Mantarları

Bu mantarlar o kadar nadir bulunur ki, bir kilogram için fiyat 600 dolara kadar ulaşmaktadır. Matsutake mantarları Japonya’ya özgüdür, ancak birkaç farklı Asya ülkesinde de yetişirler. Bununla birlikte, böceklerin ve istilacı ağaçların mantarların büyüdüğü gölgeli alanlara doğru yol alması nedeniyle sayıları önemli ölçüde azalmıştır. Matsutake mantarlarını yetiştirmenin bir yolu olmadığından, gelecekte tamamen ortadan kaybolma olasılıkları yüksektir.

9. Kopi Luwak Kahve

Bu kahve Endonezya, Filipinler ve Güney Hindistan’da endüstriyel miktarlarda üretilmektedir. Kopi luwak dünyadaki en pahalı kahvesidir. Maliyeti kilogram başına 250 ila 1.200 dolar arasında değişiyor . İşlendiği çok özel bir yöntemle ünlüdür.

8. Beyaz İnci Albino Havyar

Bu havyarın bir kilogramının fiyatı 8.500 € ( 9.100 $ ). Albino balığı, Hazar Denizi’nde yaşayan bir tür büyük balıktır. Havyarın maliyeti o kadar yüksektir ki albino mersin balığı yumurtaları çok nadiren temin edilir.

7. Yenilebilir Kuş Yuvası Çorbası

Bu çorba kuşların tükürüklerinden yaptıkları yuvalarından, yabancı madde ilavesi olmadan yapılır. Bu Yuva çorbası tahmin edebileceğiniz gibi Çin mutfağında tüketilmektedir. Bu yemeğin yüksek fiyatlı olması kolayca açıklanabilir: Kırlangıç ​​yuvalarını toplamak biraz tehlikeli bir iştir. Kuşlar yuvalarını düşme riskinin çok yüksek olduğu dik uçurumlarda inşa ederler. Bu yüzden maliyeti kilogram başına yaklaşık 3.000 $ ‘dır .

6. Safran

Bu baharatın maliyeti kilogram başına 400 ila 1.000 dolar arasında değişebilir . Çünkü safran sonbaharda yılda sadece yedi gün büyür. Elle toplanır ve işlenir. Ayrıca, sadece 1 kg safran toplamak için 300.000 çiçek toplamak gerekir.

5. Beyaz Yer Mantarları

Bu yer mantarlarının yüksek fiyatlı olmasının sebebi, büyümek için ihtiyaç duydukları son derece spesifik koşulların yanı sıra, enfes tat ve aromalarına ek olarak onları toplama ve korumaya yönelik özel yöntemlerin olmasıdır. Avrupa’da, 1 kg beyaz yer mantarı maliyeti yaklaşık 2.000 € ( 2.100 $ )’dır.

4. Ayam Cemani Siyah Tavuk

Ayam Cemani tavuğu Endonezya’da yetiştirilir, ancak kuş gribinin yayılabileceği korkusundan dolayı farklı ülkelere ihraç edilmez. Bu kümes hayvanları ırkı o kadar nadirdir ki Endonezya’da bir civcivin fiyatı 200 $ ‘dır . Ve ülke dışında, bu fiyat binlerce dolara ulaşabilir. Ancak, Malezya’da Ayam Cemani o kadar yaygındır ki, fiyatı sıradan bir tavuktan daha yüksek değildir.

3. Japon Wagyu Biftekleri

Japon sığırlarından yapılan Wagyu bifteği, dünyanın en lezzetli ve en pahalı lezzetlerinden biridir. Et inanılmaz bir aromaya ve ünlü bir tereyağ dokusuna sahiptir. Japonya’da, eti üretmek için kullanılan safkan Wagyu boğa buzağılarına masajlar yapılır, bira içilir ve klasik müzik çalınır. Bu tür etlerin 1 kg maliyeti 450 $ kadar yüksek olabiliyor.

2. Geyik Peyniri

Dünyadaki en pahalı peynirlerden biri, sadece bir yerde üretilen geyik peyniridir: İsveç’teki Moose House çiftliğinde Geyik sütü üretmektedir. Geyik peyniri beyaz renktedir ve görünüşü beyaz peyniri andırır. Kilogram başına 1.000 € ( 1.074 $ ) maliyeti var ve çok sınırlı miktarlarda üretiliyor.

1. Garip şekilli meyveler

Bir kare elmaya ne dersiniz? Yoksa kalp gibi görünen bir karpuz mu? Meyve şekillendiricileri ile (küçük plastik kalıplar) herhangi bir şekilde meyve yapabilir. Meyve veya sebze büyüdükçe, kalıbı doldurur ve istenen şekli alır – ve sonuç olarak, bu ürünler normal olanlardan daha pahalıdır.