Tembel Bir Kadın Olmanın Faydaları

Muhtemelen tüm hayatınız boyunca tembel olmanın şimdiye kadarki en kötü şey olduğunu duymuşsunuzdur.

Ama hiç de öyle değil. Elbette hareket etmeniz ve işleri halletmeniz gereken zamanlar olsa da, yavaş bir yaşam tarzının aslında kötü bir seçim olmadığı ortaya çıkaran sonuçlar var.

Tembelliğin Aslında yaratıcılığı , icadı ve hatta motivasyonu artırmanın harika bir yolu olduğu bulunmuştur.

Elbette hayatınızı kanepede geçirmenizi söylemiyoruz, ama kendinizi yorgun hissettiğinizde, biraz oturup kendinizi birkaç dakika dinlenmenin sorun olmadığını hatta faydası olduğunu söylüyoruz. Gelin sizlerle tembelliğin faydaları nelermiş birlikte bakalım.

Tembellik Doğaldır

“Tembel” olmak tamamen doğaldır. İnsanlar aslında uzanmak için evrimleşmiştir. Bunun nedeni, vücudunuzun her zaman enerji tasarrufu sağlamaya çalışmasıdır.

Aslında, kışın vücudumuz daha fazla melatonin üretir ve bu da bizi uykulu hissettirir. Yaz aylarında da, sıcak çarpması yaşayacağımız için sıcak, çok aktif olmamızı engeller.

Tembel Olmanın Yararları

1.Stresi Azaltır

Yoğun bir gün bizi stresli ve gergin hissettirebilir ve stresin çok fazlası olumsuz etkilere neden olabildiğini biliyoruz.

Biraz gevşemek, derin bir nefes almak ve zihninizi sakinleştirmek için biraz zaman ayırmak kan basıncını düşürebilir ve bizi tekrar rahatlamış ve huzurlu hissettirebilir. Tembel insanlar bunu çok kolay bir şekilde yaparlar.

2.Yaratıcılığı Artırır

Özellikle düşünerek tembellik etmek, birçok insanın en iyi fikirlerini ortaya çıkardığı yerdir.

Bazen bir fikri aktifken tespit etmeye çalışmak zıt etkiye sahip olabilir, ancak işi gücü bir kenara bırakıp beyninizin bazı düşünceler arasında dönmesine izin vermek fikirleri yeni ve heyecan verici şekillerde bir araya getirebilir.

3.Verimliliği Artırır

Hepimiz “Zorunluluk, icadın anasıdır” ifadesini duymuşuzdur.

Ancak yazar Agatha Christie’ye göre, “Bence buluş, doğrudan tembellikten kaynaklanıyor … Kendini beladan kurtarmak için.”

Aslında demek istediği, hayatı kolaylaştıran ve daha az yorucu hale getiren tüm icatların kaynağı tembellik.

Tembel olmak sizi bir işi olabildiğince çabuk bitirmeye zorlar. Ya tembelliğinizin önündeki sizi uğraştıracak engeli kaldırmak için ya da hızlıca erteleyebilmek için.

Her iki durumda da, bir görevi hızlı bir şekilde halletmenizi sağlar.

4.Problem Çözme Becerilerini Güçlendirir

Tembellik sizi rahatsız eden bazı sorunlar için bir çözüme de götürebilir. Kendinize düşünmeniz için zaman tanıyarak, sorununuzu çözmenin bir yolunu bulabilirsiniz.

Sorunlarınıza biraz tembellik yapıp zaman ayırmak, bunun sizin müdahalenizi gerektiren bir sorun olup olmadığını veya onu bırakıp bırakamayacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

5. Yaşadığı Anın Tadını En Çok Çıkartan Tembellerdir

Tıpkı meditasyon gibi, tembellik de sizi yaşadığınız anın tadını çıkarmanızı sağlar.

Bahçedeki çiçeklerin kokusu veya bir fincan çayın sıcaklığı bu anların tadını tembelseniz sonuna kadar çıkartabilirsiniz. Bulunduğumuz mevcut anımıza dikkat etmek bizi rahatlatır ve bir sonraki adım için yeniden şarj olmamızı sağlar.

Tembel olmanın faydalarını görünce sen ne düşündün?