Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir ?

Her gün Üzerinde durulan ayaklarımız zamanla tepki gösterecek ve eskimeye başlayacaktır. Bunun tedavisi ise topuk bakımıdır. Ayakta çok fazla durulduğunda en çok topuklarımız zarar görüyor. Ya çatlıyor yada ağrı yaparak bizi rahatsız ediyor. İşte size topuk bakımı.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Ponzo taşı olarak bilinen topuk çatlaklara ve ayak bakımında etkili olan taşlardan birisidir. Bu taşı kullanarak topuk bakımı için önemli kademe kaydetmiş olacaksınız.

Her banyodan sonra topuklarınızı Ponzo taşı ile masaj yapın. Hem ölü tenlerden kurtulacaksınız hemde masaj olmuş olacak.

Her gece aspirin ile vazelini karıştırarak ayağınıza sürün ve çorap giyip uyuyabilirsiniz. Etkili bir yöntem olmasına karşı topukları zaman içinde sarartır.

Ayaklarınıza soğuk su dökmek biraz ürkütecek sizi Ama Soğuk su kabın içine elma sirkesi dökerek yarım saat bekleyin ve güzel bir netice alın.

Ayak masajı sadece topuklarınız için değil ayak bakımı içinde uygundur. Gül suyu losyon ile yapabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Önlemek İçin

Düzenli olarak çorap giyin. Yazın çorap giymeyenler akşam uyumadan önce ayaklarınıza vazelin sürün ve güzel bir uyku çekin.

Topuk çatlaklıkları en çok ayakta duranlarda ortaya çıkar. O yüzden akşam eve geldiğinizde deniz tuzlu suda bekletin ayağınıza iyi gelecektir.

Bitkisel Çözüm

Gün içinde topuklarınıza zeytinyağı sürün ve daha sonra galoş giyin ve bekleyin. Bunu gece uyumadan önce yapın.

1 yemek kaşığı gliserinle 1 yemek kaşığı limonu karıştırın ayaklarınıza sürün ve masaj yapın.