Yer (Trüf) Mantarı Yağının Faydaları

Yer mantarı her şefin hayalidir. Dünyanın en lezzetli yemekleri bu mantarlar kullanılarak yapılır ve gurmeler tarafından günlük olarak övülür. Aynı bizim zeytinyağını kullandığımız gibi, dünya çevresindeki en ünlü restoranlar yer mantarı yağını yemeklerini daha lezzetli hale getirmek için kullanır. Lezzet arttırmasının yanında, yer mantarı yağının sağlık faydaları da bir o kadar çok. Bu faydaları öğrenmek ve daha sağlıklı bir hayat yaşarken kullanmak için bu yazımızı sonuna kadar okuyun.

Yer mantarı adından da anlayacağınız üzere yerin altında büyür ve genellikle ağaç köklerinin civarında bulunur. Ancak birçok farklı türü bulunur gelin beraber bu türleri inceleyelim.

Siyah yer mantarları, çoğunlukla Fransa’da yetiştirilir ve oldukça pahalıdır.

Beyaz yer mantarları, çoğunlukla İtalya’da yetiştirilir ve adına yakışır şekilde mermer gibi bembeyazdır.

Bordo yer mantarı, siyah mantara benzerler ancak kahveye yakın bir renge sahiptir.

Sarımsak yer mantarı yine siyah yer mantarları ailesine aittir ve sarımsak kokusu ile birlikte yumuşak dokulu olmasıyla bilinir.

Tüm saydığımız bu yer mantarlarının yağları başka bir yağ ile değiştirilemeyecek özelliktedir. Hem lezzet hem de sağlık faydaları açısından mucizevi niteliktedir.

Kalp sağlığınızı iyileştirir.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalbiniz ve çevresindeki damarları temizler ve kan akışını düzene sokar. Ayrıca hasar görmüş hücreleri iyileştirir. Kolesterol seviyenizi ve tansiyonu düşürerek kalp hastalıklarından korur.

Kanserle savaşır

İçerdiği antioksidanlar kalp sağlığınızı koruduğu gibi aynı zamanda kanserli hücrelerinde büyümesini ve yayılmasını engeller.

Şeker hastalığının belirtilerini azaltır

İnsülin seviyesini düzenleyerek kanda serbest dolaşan şeker moleküllerini azaltır ve damarlarınızın tıkanmasını önler.

Kilo vermenize yardımcı olur.

İşlenmiş bitkisel ve hayvansal yağlar yerine mantar yağı kullanarak daha sağlıklı olursunuz ve dolayısıyla daha rahat kilo verirsiniz. Düzenli kullanımda mucizeler yarattığı çeşitli araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Cildinizi gençleştirir.

İçerdiği E vitamini cildinize yeniden genç bir görünüm kazandırır. Hem cilt sorunlarıyla savaşır hem de yumuşak, pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Nerelerde bulunur?

Hem internetten hem de büyük süpermarketlerden temin edebilirsiniz. Aktarlarda kuru halde, eczanelerde kapsül formunda bulabilirsiniz.