Bebekler Neden 1 Yaşına Kadar Bal Yiyemez?

Bir yaşından küçük bir çocuğunuz varsa, muhtemelen bal vermenin güvenli olmadığını zaten biliyorsunuzdur.

Evet bu doğru; bal bebekler için iyi değildir. Bal, küçük miktarlarda yenildiğinde veya diğer yiyeceklerle karıştırıldığında bile bebeklerin tüketmesi tehlikelidir.

Peki, balda onu bebekler için kötü yapan nedir? Gelin bunun cevabı neymiş öğrenelim.

Bebekler Neden Bal Yememeli?

“Bebekler neden bal yiyemez?” diye merak ediyor olabilirsiniz, Bal botulinum sporları içerir. Florida Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre , “bu sporlar, çevreden gelen toz, su veya polenle kovana taşınan nadir rastlantısal bir kirletici maddedir.” Yetişkinler bal tükettiklerinde, sporlar sindirim sistemimizden geçerek diğer atıklarla birlikte vücudumuzdan çıkar. Ancak, Dr. Jill McCabe’e göre , “genç bebekler baldaki sporlardan özellikle botulizm kapmaya eğilimlidir ve küçük dozlar bile bebekleri hasta edebilir.”

Bunun nedeni, bir yaşın altındaki bebeklerin tam gelişmiş bir kalın bağırsağa sahip olmamasıdır. Sporlar, yetişkinlerde olduğu gibi vücuttan etkili bir şekilde atılamadığı için, bebeklerde botulizme neden olabilecek toksinler üretmeye başlarlar. Kidshealth.org’a göre , “çok küçük bebekler sporları idare etme yeteneğini geliştiremiyor. Yani bir bebek o sporları yutarsa, bakteri filizlenir, çoğalır ve bir toksin üretir. Bu toksin, kaslar ve sinirler arasındaki normal etkileşimi engeller ve bir bebeğin hareket etme, yemek yeme ve nefes alma becerisini engelleyebilir. ”

Bebek Botulizmi Nedir?

Mayo Clinic’e göre, “Botulizm, nadir fakat ciddi gastrointestinal durumdur” Toksinler çoğaldıkça, yüz ve ağızda başlayıp aşağıya doğru devam ederek bebeğin sinirlerini etkilemeye başlarlar. Diyaframın sinirleri de etkilenebilir ve bu da nefes alamamaya neden olabilir.

Bal Neden Bir Yaş Üstü Bebekler İçin Güvenlidir?

Bebeğin doğum günü, balı aniden güvenli kılar mı? Tabii ki hayır, ama yine de uyulması gereken iyi bir kuraldır. Ekstra temkinli olmak için bir yıllık sınırı eşik olarak kullanılıyor. 10 aylık bir bebek için bal teknik olarak güvenli olsa da, bu riski almaya gerek yok.

Bebeğiniz o süper önemli ilk doğum gününü kutladığında, güvenle bal sunabilirsiniz. Bal bir yaş üstü bebekler için iyi midir? Evet! Bal, lezzetli bir doğal tatlandırıcı olmasının yanı sıra harika bir besindir.

Bebekler Isıtılmış veya Pişmiş Bal Yiyebilir mi?

Gıda kaynaklı toksinlerin çoğu yüksek ısıda pişirilerek yok edilebilir – ancak botulizm sporları bir istisnadır. Honeybeesuite.com’a göre , “Botulinum sporları ısıya son derece dayanıklıdır. ”

Bebekler İçin Alternatif Tatlandırıcılar Nelerdir?

Peki, bebeğinize yedirmeyi planladığınız bir şeyi tatlandırmanın en iyi yolu nedir? Beyaz şekerden çok daha sağlıklı olan birkaç alternatif var, ancak bu yaşta bebeğinizin mamasını tatlandırmak için gerçekten çok az nedeniniz olduğunu unutmayın. McCabe, “1 yaş altı bebekler için her türlü tatlandırıcıya karşı dikkatli olun. Bu yaşta herhangi bir şeyi tatlandırmanın en iyi yolu, bir çeşit meyve kullanmaktır. ”

Muz veya elma gibi püre haline getirilmiş meyveler, idealdir. Momtastic’e göre , “Akçaağaç şurubu, bir bütünden üretildiği için doğal gıda endüstrisindeki en sağlıklı tatlandırıcılardan biri olarak kabul edilir. ”

Akçaağaç şurubunun hem yemeklerde hem de kreplerde kullanımı güvenlidir, bebeğin tadını çıkarması için harika bir erken yiyecektir.