Bu İcat Sayesinde Beyinlerimiz Konuşacak

Bilim insanları en son geliştirdikleri ara yüz sayesinde beyinlerimizin sözlere ihtiyaç duyulmadan birbirleriyle iletişim kurabilmesini sağlıyor. Sadece beyin dalgalarını kullanarak hiçbir kelimeye veya ağız hareketine ihtiyaç duymadan düşüncelerinizi karşı tarafa iletebiliyorsunuz.

Beyin ağı adı verilen ara yüz sayesinde telepati artık bilim kurgu olmaktan çıktı ve hayatımızın bir gerçeği haline geldi. Bu icat sayesinde herhangi bir sebepten konuşma engeli olan insanların kendilerini ifade etmeleri artık bir problem olmaktan çıkıyor. Tek faydası bu da değil. Henüz konuşamayan bebeklerin, hatta hayvan dostlarımızın kafasının içinden neler geçtiğine dair araştırmalar da yolda.

Bilim insanları, bu denli başarılı bir icadın uzun süredir ilk kez ortaya konduğunu ve doğru bildiğimiz birçok bilgiyi çürüteceğini ve birçok duvarı yıkacağını vaat ediyor. Gelecek araştırma konuları arasında; sadece iki kişinin değil, bir grup insanın beyinleri birbirine bağlanarak evrenin sırları ve çözülmesi imkansız görülen matematik problemlerinin çözümlerini arayacakları bilim insanları tarafından büyük bir hevesle duyuruldu.

Yapılan deneyde bir problemi çözmek için iki ayrı katılımcıya problemin sadece belirli kısımları gösterildi ve parçaları birleştirmeleri istendi. Belli bir süre beyin ağına bağlı kalan katılımcılar karşılarındaki kişinin beynindeki bilgilerle kendilerininkini birleştirerek çözüme ulaşmayı başardı. Yapılan diğer bir deneyde ise bir katılımcıya tetris benzeri bir oyun gösterildi ve başka odalardaki diğer iki katılımcıya bu görüntüler beyin ağı yardımıyla aktarıldı. Yani hiç görmedikleri bir oyunu sanki kendileri oynuyormuşçasına izleyebildiler.

Çözülmez sanılan sorunların çözüldüğü ve yıkılmaz denilen duvarların teker teker yıkıldığı bir dünyada olduğumuz her gün biraz daha kendisini gösteriyor. Kim bilir gelecekte yapılacak deneylerin insanlara katkıları daha neler olacak…