Temizlemeyi Unuttuğumuz Mikrop Dolu Eşyalar

Temizlik hepimizin sorumlu olduğu bir görev. Fakat bazen istemsiz olarak temizlik yaparken silmeyi unuttuğumuz ya da “burası da hiç temizlenir mi” dediğimiz yerler oluyor. Halbuki, temizlemeye gerek duymadığımız bu alanlar, uzun süre temizlenmediği için mikropların ve bakterilerin halay çektiği bir alan haline geliyor. Size bunları hatırlatmayı üstümüze vazife bildik ve emin olun en temizimiz bile bunları silmeyi unutuyor.

Cüzdanlar Ve Çantalar

Çantanızı her yerde yanınızda taşıyorsunuz, bu yüzden büyük olasılıkla oldukça mikroba ev sahipliği yapıyorlardır. Çantanızı bir restoranda yere koyma alışkanlığınız varsa veya daha da kötüsü, bayanlar tuvaletine, eve döndükten sonra asla mutfak masanıza veya tezgahınıza koymayın.

Nasıl Temizlenir?

• Deri çantalar , dezenfekte edici bir bezle hızlıca silinebilir . Kol veya kayışa, fermuar kulplarına ve alt kısma özellikle dikkat edin.

• Kumaş çantalar dezenfekte edilemez, ancak genellikle hafif köpüklü solüsyona batırılmış bir bezle temizlenebilir ve aynı şekilde durulanabilir.

Uzaktan kumandalar

Bir otel odasındaki en kirli eşyalardan biri olarak kabul edilir, evdeki kumandalar için de çok farklı şeyler söyleyemeyeceğiz malesef. kişiden kişiye geçer ve malesef nadiren temizlenir.

Nasıl Temizlenir?

• Pilleri çıkarın , pil bölmesinin kapağını temizleyin.

• Bir bezi alkol bazlı bir temizleyici ile nemlendirin(kısaca kolonya), düğmeler arasındaki boşluklara özellikle dikkat ederek uzaktan kumandanızı güzelce temizleyin.

• Alkolün buharlaşması için birkaç dakika bekleyin , ardından uzaktan kumandayı tüy bırakmayan bir bezle kurulayın ve pilleri yeniden takın.

Beyaz Eşyalar

Son zamanlarda hepimiz kapı kollarının ve musluk kollarının sık sık dezenfekte edilmesi gerektiğini öğrendik, ancak buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın kollarını, mikrodalga dokunmatik yüzeyini, kahve makinesi ve ocak kolları hiç aklınıza geldi mi?

Nasıl Temizlenir

• Kollardaki yağı veya kiri önce sabunlu suyla silin , ardından durulayın ve kurulayın. Beklenenden hızlı kurursa aynı işlemi tekrarlayın.

Sırt Çantaları

Genelde çocuklarımızın kullandığı sırt çantaları, özellikle çocukların elindeyken haliyle çok bilinçsiz kullanılabiliyor. Okula gittiklerinde sağa sola savurduklarından mikrop yuvasına dönüşüyorlar. Bazı sırt çantaları makinede yıkanabilir ve kurutulabilir. Sizinki bu sırt çantalarından değilse, işte onu nasıl çözeriz?

Nasıl Temizlenir

• İçini ve dışını köpüklü bir solüsyona batırılmış bir bez veya yumuşak bir fırça ile elimizle temizleyelim . Muhtemelen en kirli noktalar kayışları ve alt kısımlarıdır. Buraların üzerinden iyice geçtiğinizden emin olun.

• Sırt çantasını durulamak ve bir havluyla kurulamak için temiz suya batırın .

• Tamamen havayla kurumasına izin verin, dezenfekte edici bir sprey ile sırt çantasının içine ve dışına püskürtün.

El ve kurulama bezleri

Elbette, mutfağın ve banyonun bezlerini sık sık temizliyorsunuzdur. Fakat yoğun bir kullanımdan sonra artık bu bezleri atmanın vakti gelmiş demektir.

Işık Düğmeleri

Işığı açmak için günde birkaç kez dokunduğunuz bu düğmeler sık sık temizlenmelidir.

Nasıl Temizlenir?

• Toz ve kiri temizlemek için nemli bez kullanın. Düğmenin arkasına sıvı sızmamasına dikkat edin.

Kartlar

Kartlar birçok insan tarafından ele alınır ve mikroplar kartların üzerindeki sayıların etrafındaki yarıklarda gizlenebilir. Kartlarını hızlı bir şekilde temizleyin.

Nasıl Temizlenir?

• Alkol veya dezenfekte edici bir bezle silin ve cüzdanınıza geri koymadan önce kurumasını bekleyin.

Mutfaktaki çöp kutusu

Çöp kutunuzu en son ne zaman dezenfekte ettiniz? O çöp kutularının ne kadar pis olduğundan bahsetmemize gerek bile yok.

Nasıl Temizlenir?

• Kutuyu ve çıkarılabilir plastik astarı ılık sabunlu suyla temizleyin. Ardından kağıt havluyla durulayın ve kurulayın.

• Kuruduktan sonra, kutunun her tarafına dezenfekte edici bir sprey sıkın ve bir süre kurumasını bekleyin.

• Kokuları azaltmaya yardımcı olmak için, temiz bir poşet koymadan önce koku giderici bir sprey sıkın.

Diş fırçaları ve Kapları

Diş hekimleri, diş fırçanızı her üç ayda bir veya soğuk algınlığından sonra değiştirmenizi önerir, ancak diş fırçanızın etrafındaki alanı da temizlemeyi unutmayın. Bakterileri uzaklaştırmak için, diş fırçalarını dolaba koymadan önce daima kurumaya bırakın ve aile üyelerinin, açıkta kalan diş fırçalarına mikrobun bulaşma ihtimaline karşı sifonu çekmeden önce tuvalet kapağını kapattığınızdan emin olun.

Konserve açacağı

Bu küçük mutfak aletinde yiyecek kalıntısı kalırsa, bakteriler çoğalabilir ve bir sonraki kutuyu açtığınızda mikroplar yiyeceğe geçebilir. Konserve açacağı bulaşık makinesinde yıkanabilirse, her kullanımdan sonra makineye koyun. Aksi takdirde, bu talimatları izleyin.

Nasıl Temizlenir?

• Elde tutulan konserve açacaklarını sıcak sabunlu suyla yıkayın. Gerekirse, bıçak ve dişlilere ulaşmak için küçük bir fırça kullanın.

Oyuncaklar

Çocuklar oyuncaklarını severler ve çocuklarınızın yıkanabilir oyuncaklarını sık sık temizlemeniz önemlidir. Yine de bakım etiketini kontrol edin: Bazı hassas oyuncaklarda yalnızca lekeleri temizlemek daha güvenli olabilir.

Katı plastik oyuncakları temizlemek için:

• Çamaşır makinesine atıp düşük bir ısı da yıkayabilirisiniz.

• Oyuncakları iyice durulayın ve kurumasını bekleyin.

• İçine su hapseden açıklıkları olan banyo oyuncaklarına özellikle dikkat edin . Mümkün olduğunca çok su çıkarmak için onları sıkın veya kuvvetlice sallayın ve küfün içeride büyümesini önlemek için iyice kurumasını bekleyin. Küf görürseniz, oyuncağı hemen atın, dibinde delikler olan oyuncakları kullanmayın.

Anahtarlar

Bir düşünün: Eviniz ve arabanızın anahtarları her yere gidiyor – cüzdanınız, arabanız, cepleriniz, hatta alışveriş merkezine bile gidiyor. Ve çok fazla temas içinde bulunuyor.

Nasıl Temizlenir?

• Ayrı ayrı anahtarların ve anahtarlığın temizlemek için dezenfekte edici bir bez kullanın.

• Oluklara ve yarıklara erişebilmek için bir kürdan kullanın ve asılı olarak kurutun.