Paslanmaz Çelik Tencelerin Tekrar Yepyeni Görünmesini Nasıl Sağlarım?

Mutfağımıza severek aldığımız paslanmaz çelik tencerelerin en büyük sorunu kısa süre içinde parlaklığını kaybetmesi o yeni halinden eser kalmamasıdır. Her ne kadar paslanmaz tencelerin parlak kalmasını sağlamak zor olsa da birazdan anlatacağımız yöntemler sayesinde nasıl parladıklarına şahit olacaksınız.

Paslanmaz Çelik Tencereleri Nasıl Yepyeni Yaparız?

Bu parlatma işlemini marketlerden alacağınız pahalı bezlerle yapmanıza gerek yok. Mümkün olduğunca evinizdeki malzemelerle yaparsanız zaten işe yaradığını göreceksiniz.

1. Yöntem

İlk olarak 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanını dört bardak sıcak suyla karıştırın. Daha sonra mutfağımızda genellikle bulundurmamız gereken mikrofiber bez yardımıyla tenceremizi dairesel şekillerde ovalıyoruz. Ovalama işlemi bittikten sonra duruluyoruz ve kuru bir bez yardımıyla kurutabiliriz.

2. Yöntem

İkinci bir yöntem ise daha güçlü lekeler ve ciddi çizikler için. Tencereleriniz bu durumdaysa mineral yağa ihtiyacımız var. Birkaç damla tenceremize damlatıp bir bez yardımıyla ovalayarak yağın tüm tencereye yayılmasını sağlıyoruz. Ve biz ovaladıkça parladığını görüyoruz.

Yukarıdaki 2 yöntemde paslanmaz çelik tencelerinizin yeniden eskisi gibi harika görünmesini sağlayacak. Tencerelerinizin bu kadar soluk ve yıpranmış olmasını istemiyorsak düzenli aralıklarla temizlemeye özen göstermeliyiz. Marketlerde tencereleri parlatan ürünler olduğunu biliyoruz ama bunlara ihtiyacınız olmadığını söyleyebilirim. Yukarıdaki 2 yöntem işinizi fazlasıyla görecektir.

Eğer önerilerimizi beğendiysen ve bildiğin farklı bir yöntem varsa yorum bölümünden düşüncelerini bizimle paylaşabilirsin.

Kıymetli vaktini ayırıp okuduğun için teşekkürler. 

Not: Tencerelerimizi ovalarken asla tel sünger kullanmayın. Tencerelerde kalıcı çiziklerin oluşmasına sebep olabilir.