Sizi Dişçiye Gitmekten Kurtarıyoruz!

Dişlerimizi gün içinde 2 kere fırçalamak dışında ağız sağlığımıza çok da dikkat ettiğimiz söylenemez. Hele bir de her 6 ayda uğramamız gereken dişçimizi ihmal edince kaçınılmaz sonuçlarla baş başa kalıyoruz. Dişlerimiz düzenli ve iyi temizlenmediğinde çürümeye başlar. Yediklerimizin kalıntıları ağzımızda yaşayan ve çürüklere sebep olan bakteriler için oldukça elverişli bir yaşam ortamı oluşturur. Özellikle yaşlandıkça bağışıklık sistemimiz zayıflar ve durum daha kötüye gider.

Eğer yediğimiz besinlerde A ve D vitaminleri yeterli miktarda bulunmuyorsa, dişlerimiz uzun süre sağlıklı kalamayacak demektir. Sabah yediğimiz poğaçayı ve akşam iş çıkışı arkadaşlarla yediğimiz pizzayı düşününce pek de iyi hissetmiyoruz değil mi?

Dişlerimizi sağlıklı tutmak için ilk yapmamız gereken şeylerden biri kabuklu kuruyemiş ve çekirdek tüketimini azaltmak. Sonrasında da çaya kahveye attığımız şekeri kesmek ve diğer hazır şekerli içecekleri laktozsuz süt veya suyla değiştirmek güzel adımlar olacaktır.

Bunun yanında haftada bir bir yemek kaşığı hindistancevizi yağını ağzınıza alıp 20 dakika kadar gargara yaparsanız, ağzınızda yaşayan bakterileri temizlersiniz.

Son olarak, kimyasallarla dolu diş macunları yerine, evde kendi diş macununuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı yosun kumu veya ince silisli toprak
  • 1 yemek kaşığı su
  • ¼ çay kaşığı karbonat
  • ¼ çay kaşığı klorofil
  • ¼ çay kaşığı nane özü
  • ¼ çay kaşığı hindistancevizi yağı

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri karıştırın ve macun kıvamı elde edin. Düzenli olarak dişlerinizi bu macunla fırçalayın.