Çocuk Sahibi Olmadan Önce Herkesin Bilmesi Gereken 7 Şey

Bir araştırmaya göre benlik saygısı, kariyer ve hatta eşler arasındaki psikolojik sorunlar yeni doğmuş bir bebeği büyük ölçüde etkileyebilir. Bu yüzden çocuk sahibi olmadan önce kafanızdaki tüm bu nüanslarla ilgilenmeniz önemlidir.

Evliliği çıkmaza girenler bazen çareyi çocuk yapmakta aramaktadır. Bu yaklaşım ne kadar doğru? Çocuk yapmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? Eğer çocuk yapmayı düşünüyorsanız, bunları mutlaka bilmelisiniz.

1. Zaten çocuklarınız var, ancak yine de daha fazlasını istiyorsunuz.

5 Çocuğu olan bir kadın, bebek bağımlılığının ayrıntılarını paylaştı. Zaten 5 çocuğu var ve yenilerini doğuramayacak kadar yaşlı olduğunu anlıyor, ancak bunu düşünmeden edemiyor. Bunun temel nedeni, mutsuz bir çocukluk geçirmiş olmasından içindeki o boşluğu ve kaybı doldurma arzusudur. Bu nedenle daha fazla çocuk istemek her zaman iyi değildir ve bir uzmanla çözülmesi gereken bir sorun olabilir.

2. Bebek sahibi olmanın evliliğinizi kurtarmasını bekliyorsanız.

Çiftlerin % 67’sinde ilk çocuklarını doğurduktan sonra ilişki memnuniyetinde azalma olduğu tespit edildi. Azalma genellikle bebek doğduktan sonra kadınlarda 6 ay, erkeklerde 9 ay arasında gerçekleşir. Yani evliliği bu şekilde kurtarmayı planlıyorsanız, bu iyi bir fikir değil.

3. Kariyeriniz ana önceliğiniz mi?

Bir ebeveynin işkolikliği sadece ebeveynin kendisini değil çocuklarını da olumsuz etkiler. Genellikle duygusal olarak ihmal edilirler ve “görünmez” hissederler. Sonuç olarak, çocuklar suçlu hissetmeye başlayabilir ve özgüvenleri düşük olabilir.

4. Kendi hayatınızdan memnun değilseniz.

Michigan State Üniversitesi’ne Göre, küçük çocuklar ebeveynleri kopyalayarak öğrenirler. Bu, çocuğunuzun size çok benzeyeceği anlamına gelir, bu nedenle onların önünde hedefleri ve arzuları olan kendine güvenen bir kişi olarak görünmek önemlidir. Aksi takdirde, hayattaki belirsizliğinizi taklit edebilirler ve bu da çocukların gelecekte hedeflerine ulaşmasını engelleyebilir.

5. Kendinizi hala çocuk gibi hissediyorsanız.

Psikologların, yetişkin olduğu halde çocuk gibi davrananlara özel bir terimi vardır “çocukçuluk”. Bu insanlar zihinleri tarafından değil, duyguları tarafından yönlendirilme eğilimindedir. Ebeveynlik, dayanıklılık ve özdenetim gerektirir ve çocuklar çevrelerindeki insanların davranışlarını taklit etme eğilimindedir. Bunun için duygusal olarak dengeli bir insan örneğine ihtiyaçları vardır.

6. Stres ve kaygı ile mücadele ediyorsanız.

Yapılan bir araştırma ebeveynlerin olumsuz duygularının çocuklarının gelişimini kötü yönde etkileyebileceğini ortaya koymuştur. Uzmanlar, bebeğin hayatının ilk yılında özellikle güçlü bir etkinin meydana geldiğine inanıyor. Sonuç olarak, çocukların ebeveynlerinin olumsuz davranışlarını ve olumsuz ruh halini kazanması mümkündür. Yani kural basit: Mutluluğunuz çocuğunuzu mutlu edecek.

7. Hayatın her alanında mükemmellik bekliyorsanız.

Mükemmeliyetçilik çocuklarda, değersizlik duygusu ve düşük benlik saygısına neden olur. Ebeveynler bu psikolojik sorunu kendi başlarına kontrol etmelidir çünkü çocukları bazen onlara itaat etmez ve ev ödevi yapmak istemez. Bazen bir şeyi birkaç kez tekrarlamanız ve duvardaki yiyecekleri yıkamanız gerekeceğine hazırlıklı olun. Ve bunları sorun olarak görmeyin!

Yukarıda bahsedilen sorunlardan herhangi biriyle hiç mücadele ettiniz mi? Bu listeye ekleyeceğiniz başka bir şey var mı?