D Vitamini Yetersizliğini Gideriyor

Türk doktorlarının yaptığı araçtırma sonucu D vitamini ile adale eklem ağrısı arasında yakın bir ilişki olduğunu tespit etti. Adale ve eklem ağrısı yaşayanların %74’ünde D vitamini eksikliği görüldü.

Fizik rehabilitasyon uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem’in rehabilitasyon muayenesinde vücut ağrısıyla müracaat eden 14 bin 925 hasta üzerinde yapılan araştırma sonucu bu hastaların 11 bin 29’unda D vitamini eksikliği olduğu görüldü.

Türkiyede yapılan araştırma sonucu bayanlarda daha fazla görüldüğü %93 olarak görüldü.

Sadece eklem ağrısı değil başka hastalıklarla da ilişkili olabilir

D vitamini eksikliğiyle yapılan araştırmada bitkinlik, halsizlik, bunalıma meyilli, multipl skleroz, kalp, tansiyon, diyabet gibi bir çok hastalıkla alakalıdır.

‘Yağlı balık, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri ve tereyağı harcayın’

Doç. Dr. Çidem’in ifadesine göre yiyeceklerde yeterince D vitamini almıyoruz D vitamini bakımında zengin olan yiyecekler vardır. yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, yağlı balık cinsleri, tereyağ gibi yiyecekler D vitamini açısından zengindir.

‘Kapalı alanlarda çalışanlar tehlike altında’

D vitamini yaşlılarda osteoporoz yani kemik erimesi bakımından önemli bir faktördür dedi ve Doç. Dr. Çiğdem sözlerini şöyle bitirdi.

Yaygın vücut ağrısı, halsizlik, bitkinlik yaşayan yaşayan insanların belirli yaştan sonra D vitamini ölçmesi gerekir ve Düşme tehlikesi kalça kırıklığı çok büyük sorun.