Derhal Terkedilmesi Gereken 9 Beden Dili Alışkanlığı

Beden dili aslında kişiliğiniz ve duygularınız hakkında çok şey söyleyebilir. İyi bir izlenim bırakmak ya da bırakmamak konusunda oldukça önemsenmesi gereken bir dildir.

Bazı beden dilleri var ki size hayatınızda çok fazla yarar ve zarar getirebilir.

Bu 10 beden dilini mutlaka terk etmelisiniz.

1. Sarkık Omuzlar

Nasıl durduğunuz özgüven seviyeniz hakkında çok şey anlatır. Eğer sarkık durursanız , kendinizi güvensiz hissettiğinizi gösterirsiniz. Duruşunuzu düzeltmezseniz, sarkık şekilde durmanız alışkanlık haline gelebilir ve sizi rahatsız eden bir durumda olmasanız bile bunu yaparsınız. Ve insanlar bu duruşu özgüvensiz duruşun bir işareti olarak görebilirler.

2. Ayaklarınızı ve kollarınızı kapatarak oturmak

Birçok insanın otururken kollarını ve bacaklarını katlaması doğaldır. Birisiyle konuşuyorsanız bu sizi savunmacı gösterebilir . Konuştuğunuz kişiden rahatsız olduğunuz anlamına gelir. Kollarınızı ve bacaklarınızı rahat bırakırsanız ve ellerinizi görünür şekilde tutarsanız, daha güvenilir görünürsünüz.

3. Sıkıldığını Belli Etme

Bu her zaman sahip olduğunuz bir alışkanlık olmamalı. Sadece stresli durumlarda kendinizi rahatlatmak için yaptığınız bir şey olmalı ve genellikle daha enerjik durmaya çalışmalısınız. Saçınızı döndürürseniz, yüzüklerinize dokunursanız, parmaklarınıza ve ayaklarınıza dokunursanız, bir konuşma veya önemli bir toplantı sırasında saatinizi sürekli kontrol ederseniz bu sıkıldığınız ve başka bir yerde olmayı tercih ettiğiniz anlamına gelir.

4. Boynunuzu Sıvazlamak

5. Tırnak Yeme

Diğer insanlara gergin olduğunuzu gösteren başka bir alışkanlık tırnaklarınızı yemenizdir. Stresi hafifletmenize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda nasıl hissettiğinizi de ele verir. Ayrıca, konuştuğunuz kişinin dikkatini dağıtabilir ve hatta tırnak yemenizi iğrenç bulabilirler. Belkide en önemlisi, tırnaklarınızın sağlığına zarar verir. İnsanlar sizi görünüşünüze göre yargıladığı için, kötü bir izlenim bırakabilirsiniz.

6. Göz Teması

Göz temasından kaçınmanın 2 anlamı vardır. İlk olarak güveninizin olmadığını gösterir ikincisi ise o kişiyi sevmediğinizi gösterebilir. Öte yandan, bir kişinin gözlerine yoğun bir şekilde bakmak agresif görünebilir ve kendilerini rahatsız hissettirebilir. Bunun yerine, bir dizi uzun bakış atın ve sonra gözlerinizi farklı bir noktaya çevirebilirsiniz.

7. Dikkatinizin dağılmış görünmesi

Biriyle konuşurken farklı noktalara bakmak onları önemsemediğiniz anlamına gelir ve konuya yeterince ilgi duymadığınızı hissettirirsiniz. Bunun yerine o kişiyle yeteri kadar göz teması kurarak dinlemeniz çok daha doğru bir davranış olacaktır.

8. Gözlerinizi Yuvarlama

Belkide en çok sevilmeyen hareketlerdir biridir. Gözlerinizi yuvarlamak saygısızlığın en açık işaretidir. Sıkıldığınızı veya rahatsız olduğunuzu göstermek için kullanılır ancak hiç hoş karşılanan bir hareket değildir. Bulunduğunuz ortamdan sıkıldıysanız orayı terk edebilirsiniz. Ya da sevmediğiniz insanla görüşüyorsanız onunla tekrar bir araya gelmeyi reddedebilirsiniz.

9. Gülümsemeyi Unutmak

Peygamber efendimizin de söylediği gibi gülümsemek sadakadır. Unuttuğumuz bir şe var ki gülümsemek nezakettir bir sevgi göstergesidir. Gülümsemek güven verir. İnsanların hakkınızda olumlu hissetmesini sağlar. Ama unutmayın, sahte bir gülümseme her zaman farkedilir.