Kanserin Vücudunuza Yayıldığının Belirtisi

Kanser çağımızın en amansız hastalıklarındandır. Eğer bir kere yakalanırsanız veya aile geçmişinizde mevcutsa sizin de yakalanma riskiniz var demektir. Özellikle genç yetişkinlik ve yetişkinlik çağında vücudunuza iyi bakmazsanız tehlike çanları bu seferde sizin için çalabilir. Ancak endişelenmeyin! Vücudunuzda kanserojen hücrelerin büyüdüğünü ve yayıldığını gösteren belirtiler vardır ve bu belirtilere hakim olarak herhangi bir değişimde doktorunuza başvurabilir ve erken teşhis yardımıyla bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Sindirim sistemi sorunları

Sürekli olarak kabızlık ve ishal şikayetleriniz varsa, ayrıca dışkınızın renk ve kokusunda değişim varsa kolon kanseri habercisi olabilir. Bir sefer yaşadığınızda panik olmaya gerek yok ancak sürekli fark etmeye başladıysanız mutlaka bir doktora danışmalısınız. Aynı şey idrar yolları içinde geçerlidir. İdrar yaparken yanma, renk ve koku değişimleri sürekli yaşanmaya başladığında prostat kanserine işaret edebilir. Yutmada zorluk yaşanması ve sürekli mide yanması da mide ve yutak kanseri habercisi olabilir.

Vücutta geçmeyen yaralar çıkması

Bazen vücuttaki kanser hücreleri kendisini büyük bir yara şeklinde gizleyebilir. Ağzınızdaki geçmeyen yaralar veya vücudunuzda sonradan oluştuğunu fark ettiğiniz et benleri mutlaka kontrol ettirilmelidir. Özellikle ailesinde kanser görülen kişiler mutlaka düzenli taramadan geçmeli ve hayatını riske atmamalıdır.

Kan Görmek

Şiddetli öksürüklerinizde kan görmek, tuvalette sürekli kanama yaşamak çoğunlukla kanser göstergesidir. Eğer herhangi bir bölgede gördüğünüz kan için herhangi bir teşhis koyulmadıysa ilk fırsatta doktorunuz ile görüşerek teşhis koydurun ve tedaviye başlayın. Özellikle kanserin ileri evrelerinde görülen bu sorun uygun şekilde tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Ele Gelen Doku Sertlikleri

Vücudun herhangi bir bölümünde ele gelen sert dokular zararsız olabildiği gibi aynı zamanda kanserojen birikimler de olabilir. En kısa zamanda biyopsi yaptırıp türünden emin olunmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle kadınlarda meme kanserinin erken teşhisinde rutin kontrol hayat kurtarır.

Ses kaybı ve değişimi

Seste alışılmadık ve kötü bir değişme meydana geldiyse, sağlığınızda da gözle görülür başka bir sorun yoksa, mutlaka doktora başvurun çünkü ses telleriniz etkilendiyse tiroit ve ya gırtlak kanseri olma riski vardır.