Kulaklarımızı Bunca Zamandır Yanlış Temizliyormuşuz

kulak temizleme

Kulaklarınızı her gün temizliyorsunuz, ancak her temizlediğinizde oldukça fazla kir çıkıyor değil mi? Çünkü kir olarak adlandırdığımız şey, kulağımızın vücudumuza giren zararlı mikro organizmaları durdurmak için ürettiği bir sıvıdır.

Siz temizledikçe o üretecek ve bu döngü hiçbir zaman durmayacaktır. İnanın, üretmemesi daha kötü sonuçlara sebep olur. Kulağınız zaten düzenli olarak kendini temizler ve bizim tek yapmamız gereken içerideki fazlalığı temizlemektir.

yanlış temizleme

Bu içeriğimizde kulaklarımızı en doğru şekilde nasıl temizlememiz gerektiğini anlatıyoruz.

Kulağımızın fazla kirli olduğunu nasıl anlarız?

  • Kulakta kötü koku
  • Çınlama
  • Devamlı kaşınma
  • Kulak ağrısı
  • Kulak tıkanıklığı hissi

Nasıl temizlemeliyiz?

Kulak çöpü çok önerilmeyen bir yöntemdir.

Çünkü biriken kiri içeri iterek kulağı tıkama hatta delme riski barındırır. Yapabileceğiniz en kolay temizlik, duş aldıktan sonra kulağın görünen kısmını bir parça pamuk yardımıyla haftada bir temizlemektir.

Bir diğer yöntem ise bitki çayları kullanmaktır.

Örneğin; papatya çiçeğini kaynar suya koyarak 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra süzerek kulaklarınızı bu çayı kullanarak yıkayın.

Kulaklarınıza masaj yaparak içeride biriken kiri yumuşatabilir ve ardından kolayca kulaklarınızı temizleyebilirsiniz. Bunun dışında, serum fizyolojik solüsyonu veya evde hazırladığınız tuzlu su karışımı ile de aynı işlemi yapabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bir parça pamuğu serum fizyolojik solüsyonuna veya tuzlu su karışımıma emdirin ve kulağınıza yerleştirin. 1 – 1,5 dakika sonrasında kulağınızı ters çevirerek sıvının akmasını sağlayın ve aynı işlemi diğer tarafa uygulayın.

Bebe yağını da kulak temizliği için başka bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.

Bir damlalığa bebe yağını doldurun ve tıkalı veya çok kirli olan tarafa 4 – 5 damla damlatın. 2 dakika sonra diğer kulağa aynı işlemi uygulayın.

Her eczanede rahatlıkla bulabileceğiniz parafin yağını da hafifçe ısıtarak kulağınıza aynı şekilde uygulayarak kulağınızı kirden arındırabilirsiniz.

Münver ağacı dutu ve lobelya çayı kullanarak da kulağınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Aynı papatya çayı yapar gibi bu çayı da hazırlayabilirsiniz ve afiyetle tüketebilirsiniz. Günde 3 bardak tükettiğinizde kulak kiri oluşumunuz azalacaktır.

Kulağınıza zeytinyağı ve ılık su karışımı damlatarak 15 dakika kadar bekletin. 3 – 4 gün boyunca tekrarlayın ve kulak kirleriniz temizlenmiş olsun.

Kirpi otu çayını da aynı papatya ve lobelya bitkilerini kullandığımız şekilde hazırlayarak içebilirsiniz. Kulak kirlerinizi azaltacak ve fazla üretilmesini engelleyecektir.

Gliserini eczaneden satın alıp iki kulağınıza da 4er damla damlatarak kirlerinden kurtarabilirsiniz. İş kulağın dış kısmının temizliğine geldiğinde ise yapmamız gerekenler çok daha basittir. Tek yapmamız gereken ıslak nemli bir havlu veya pamuk yardımıyla tüm kiri temizleyebiliriz.

Kulaklarınızda normalin dışında bir ağrı, basınç gibi problemler hissettiğinizde yukarıda anlattığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz ancak sorun devam ederse veya bu ağrı başka bir hastalığın belirtisi olması ihtimaline karşı doktorunuzu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Not: Kulak zarı delik hasta bu yöntemleri uygulamadan önce doktoruna danışmalıdır.