Sık Görülen 6 Rüyanın Aslında Bir Anlamı Var

Sık görülen rüyaların anlamlarıyla karşınızdayız. Sigmund Freud yani psikolojinin en büyük isimlerinden birisi diyor ki, rüyalar bilinç dışına giden kraliyet yoludur. Peki en çok gördüğümüz rüyaların aslında anlamı ne? Hadi gelin hep birlikte öğrenelim.

En sık görülen 6 rüyanın anlamları

1. Düştüğünü görmek

Dünya üzerindeki insanların en sık gördüğü rüyaların başında düşme rüyaları gelir. Uçaktan, uçurumdan düşmek ya da tam olarak ne olduğunu anlamadığın bir yerden düşmek ve sonrasında yoğun bir korku hissetmek.

Bazı araştırmacılara göre bunun anlamı, hayatında bir şeylerin yolunda gitmediğini ters gittiğinin sembolü olabilir. Bir diğer yoruma göre ise durum şöyle. Düşmek aynı zamanda kontrolü elden kaybetmek korkularımızı ifade ediyor. Eğer ki çok fazla düşme rüyası görüyorsan kendini çok fazla sıktığını kontrol ettiğini ve gerçek kimliğini ortaya koyamadığının bir işareti olabilir.

2. Tamamen çıplak olduğunu görmek

En sık görülen rüyalardan bir tanesi de tanıdığın ya da tanımadığın insanların olduğu kalabalık ortamlarda tamamen çıplak olduğunu görmek. Bu aslında düşününce korkutucu bir senaryo ama birçok insan böyle bir rüya görüyor.

Bu rüyanın yorumunu ise psikologlar şöyle yapıyor. Kendi yetersizliklerini, eksikliklerini saklamak zorunda hissediyorsun eğer insanlar bunu öğrenirse sana eskisi gibi bakamayacak gibi bir korkunun ifadesi olarak yorumluyorlar.

3. Kovalandığını görmek

En sık görülen rüyalardan bir tanesi de kovalanma rüyalarıdır. Birilerinin ya da bir şeylerin seni kovaladığı heyecan dolu gergin dolu rüyalar hatta kabuslar diyebiliriz.

Birçok psikolog bu rüyaları aslında korkularımızdan ya da duygularımızdan, öfkelerimizden, arzularımızdan kaçışımız olarak yorumluyor. Burda dikkat etmen gereken nokta şu. Seni kovalayan şey ne? Bir hayvansa ayı ya da köpekse, canavarsa bu aslında senin bastırmaya çalıştığın öfkenden, arzularından belki şehvetinden kaçışını temsil ediyor olabilir.

Ya da diyelim ki seni gizemli bir şey kovalıyor insan ama tam olarak ne olduğunu kim olduğunu bilmiyorsun burda da şöyle bir durumdan bahsediyorlar. Geçmişinde yaşadığın bir tacizin, travmatik bir olayın işareti olabilir. Eğer seni kovalayan karşı cinsten biriyse aşktan sevgiden kaçtığının işareti olarak yorumlanır.

4. Dişini kaybettiğini görmek

Diş kaybetme rüyaları da sık görülen rüyalardan bir tanesi. Bunun birkaç anlamı olduğunu söylüyor uzmanlar.

Dış görünüşümüz hakkında endişelendiğimizin işareti ve söylediğimiz yaptığımız davranıştan bir şekilde pişman olduğumuzu zamanı geri almak istediğimizin bir işaret olarak yorumlayabiliyorlar.

5. Sınav rüyaları görmek

Sınav rüyaları da hayatla ilgili bir şekilde kaygılarımızı yakın bir zamanda yüzleşeceğimiz herhangi bir zorluğa karşı hazır olmadığımızı içeren kaygının dışa vurumu olarak yorumlanabiliyor.

6. Sadakatsizlik ve aldatma rüyası görmek

Bir diğer sık görülen rüya da sadakatsizlik ve aldatma rüyalarıdır. Burda 2 tane ana yorum var.

İlişkinizde ciddi sorunlar var. Gerçekten öyle bir şey olmasa bile bir tedirginlik hali ortaya çıkıyor. Kişinin kendisi böyle bir rüyayı sıklıkla görüyorsa aslında bu bir ilişkiden hoşnutsuzluğun dışa vurumu olabilir.

Ya da bir şekilde karşı tarafın aldattığını görmek bu da aslında hem ilişkide bir sorun olduğunu gösteriyor olabilir. Hem de kendinizle ilgili karşı tarafın sizi beğenmediğini, yetersiz bulduğunu düşünmenizle ilgili endişelerin dışa vurumu olabilir.