Temizlik İşini Kolaylaştıracak 7 Temizlik Tarifi

Güvenli olduklarını sanıyoruz, ancak neredeyse tüm ev temizlik ürünleri iç havayı kirleten ve zararlı toksik kimyasallar içeriyor. Ancak evinizi daha güvenli hale getirmek için kullanabileceğiniz yöntemler de mevcut. Bu yöntemler hem temizlik işini kolaylaştıracak, hem de yaptığınız diğerlerinin zararlarına da maruz bırakmayacak.

Hadi bu yöntemlere gelin beraber bakalım.

Fayansların Derz aralarının temizliği için

Etkilenen bölgeye sirke ve kabartma tozu karışımı uygulayarak seramik fayanslardaki pas lekelerini kolayca temizleyebilirsiniz. Çözeltiyi birkaç dakika bekletin, sonra suyla durulayın ve fayansları kuru bir bezle silin.

Zeminleri parlatmak

Parke zeminlerin su ve sirke ile temizlenmesi, onlara yepyeni bir parlaklık kazandırmak için mükemmel bir yöntemdir. Sadece çeyrek bardak sirkeyi 1 litre suda çözün, zemin temizleyiciniz hazır.

Çamaşır makinesinin kirecini temizleme

Çamaşır makinenizi kireçten arındırılmış ve en iyi çalışma durumunda tutmak için, düzenli olarak temizlemek iyi bir fikirdir. Bu amaçla, boş bir çamaşır makinesine 80 gram limon tuzu ekleyin, en sıcak yıkama döngüsünü ayarlayın ve kendini temizlemesine izin verin.

Bir kesme tahtası nasıl temizlenir

Kesme tahtanızı dezenfekte etmek ve temizlemek için yarım limonun kesilmiş tarafı ile ovalayın, kaba tuz serpin ve 5-10 dakika bekletin. Ardından, kalan limon yarısını kullanarak yüzeyi bir kez daha ovun. Son olarak, kesme tahtanızı ılık suyla durulayın.

Halıdaki kirlerden kurtulmak

Halınızı temizlemek için kabartma tozu serpin ve yüzeyinin üzerine nişasta sürün, 15 dakika bekletin, sonra süpürge ile vakumlayın. Bu yöntem, kiri gidermenize ve evinizdeki hoş olmayan kokuları gidermenize yardımcı olacaktır.

Kötü kokulardan kurtulmak

Buzdolabınızın içindeki kokulardan kurtulmak için, temizlediğiniz kovanın içine eşit miktarda limon suyu ve su ekleyin. Çözeltiye az miktarda kabartma tozu da ekleyebilirsiniz. Bu kiri temizlemeyi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca Evdeki Kokuları Gidermek İçin Bu İçeriğimize Göz Atabilirsiniz

Fırınınızı tekrar yeni gibi göstermek

Yarım su bardağı su ve 1 su bardağı karbonat karıştırın. Ortaya çıkan macunu fırının iç yüzeylerinin tamamına yayın ve 15 dakika bekletin. Ardından yüzeyleri iyice durulayın ve camı temiz ve yumuşak bir bezle yavaşça kurulayın. Bir sprey şişesini beyaz damıtılmış sirke ile doldurun, kirli bölgelere eşit olarak püskürtün ve temiz ve kuru bir bezle silmeden önce 15 dakika bekletin.