Temizlik Yaparken Evin Daha Çok Pislenmesini Sağlayan 5 Hata

temizlik yaparken yapılan hatalar

Her Türk kadını gibi bende genellikle evimin temizliğini kendim yapmaya çalışırım. Ama bazen öyle hatalar yapıyoruz ki temizlik yaparken evi daha çok pislettiğimizin farkında değiliz. Artık bu hatalara düşmeyelim diye temizlik yaparken en sık yapılan 5 yanlış yöntemi sıralamak istedim. Gelin nasıl hatalar yapıyoruz hemen bakalım…

1. Tek Bezle Birkaç Yeri Temizlemek

Birçok kadın hangi bezi nerde kullanacağını çok iyi bilir ama ah şu üşenmek yok mu insanı hataya sürüklüyor. En sık yapılan hatalardan biridir, mutfağın bezini salona, salonun bezini banyoya yıkayarak kullanıyoruz.

Yıkamamız yetmez her bölgenin bezi ayrı olmalıdır. Gerekirse en ucuzunu alın ama her bölgenin bezini ayrı kullanmalısınız.

2. Yerleri Süpürdükten Sonra Tozu Almak

tozu almak

Temizliğin sırası olur mu? İstediğimiz yerden başlayalım gibi bir düşünceyle maalesef temizlik yapılmaz dostlar. Toz almadan yerleri süpürürseniz, toz aldıktan sonra bütün tozlar tekrar yere yapışır o yüzden temizliğin altın kuralı önce tozu almaktır.

3. Dağınık Çalışmak

Her odayı biraz biraz temizlemek daha çok vaktinizi alır ve istediğiniz gibi bir temizlik ortaya koymaz. Belli bir sıranız olsun önce mutfak, sonra banyo sonra, salon gibi sırasıyla ilerlediğinizde her odayı çok daha iyi temizlediğinizi farkedeceksiniz.

4. Çok Kirli Yerlerin Kabasını Almadan Temizliğe Girişmek

Uzun süredir temizlemediğiniz bir vitrininiz varsa örneğin, önce kabasını almalısınız. Kabasını almadan dip temizliğe girişirseniz 20 dakikada temizleyeceğiniz yer 1 saatlik vaktinizi alabilir. Kaba almamak görmediğimiz noktalarda toz yumaklarının birikmesini sağlar.

5. Temizlik Aletlerini Temiz Tutmamak

Temizlik aletlerimiz bizim en önemli görev arkadaşlarımız onlara iyi bakmazsak bir sonraki temizlikte yine istediğimiz gibi bir temizlik elde edemeyiz. Her temizlik sonrası kovamızı, bezimizi, süngerleri yıkamalı. Süpürgemizin torbasını çıkarıp toz birikintilerini almalıyız. Böylelikle bir sonraki temizlik için görev arkadaşlarımız hazır olmuş olacak 🙂

Evet hanımlar okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Belki bunları biliyordunuz ama hatırlatmakta fayda görüyorum. Evinizin temizliğinde bir nebze katkım olacaksa ne mutlu bana.

Sizinde önerileriniz varsa yorum bölümünden lütfen bize gönderin herkes faydalansın.

Başka bir faydalı içerikte tekrar görüşmeyi ümid ediyorum.

Sağlıkla ve hoşçakalın.