Tereyağını Erittiğinizde Köpük Çıkarsa Sebebi..

Yediklerimizin ne kadar organik ne kadar organik olmadığıyla alakalı artık hepimiz bilinçliyiz ve merak ediyoruz. Özellikle de yemeklerimizde ve kahvaltımızda sıkça tükettiğimiz tereyağının organik olmadığını nasıl anlarız? Tereyağının organik olduğunu anlamanız için sizlere bazı tavsiyelerde bulunacağız, inanın hiç zor değil.

tereyağı

Organik ve Kaliteli Tereyağını Anlamak

Türk mutfağında en çok tüketlen yiyeceklerin başında sanırım abartmış olmam birinci sırada tereyağı yer almakta. Son yıllarda doktorların kahvaltılık yağları önermemesi tereyağına olan ilgiyi arttırdı. Diyetisyenlerin de son dönemlerde tereyağını önerdiğini biliyoruz. Sağlığımız için birçok faydası olan tereyağının organik olduğunu nasıl anlarız?

Tereyağı organik değilse faydasından çok zararı olabilir.

İşte organik tereyağını anlamanın püf noktaları

Tereyağının organikliğini anlamak için kıvamı bize çok güzel ipuçları verir. Oda sıcaklığında erimeye başlıyorsa tereyağınız organiktir. Tavanızda tereyağı erirken köpükler çıkıyorsa bu da organik olduğu anlamına gelir.

Görüntüsünden anlaşılır

Kaliteli tereyağının rengi sapsarı olur diye bir algı vardır bu yanlıştır. Fabrikalarda istediğiniz renkte tereyağı yapabilirler gıda endüstrisi o kadar evrimleşti ki siyah tereyağı isteseniz onu bile yaparlar. Yediğiniz tereyağı köy ortamında yapılmamışsa sarılığına çok dikkat etmeyin bilakis, sarı renkte olmayanlara yönelmelisiniz.

Organik tereyağının kokusu nasıl olmalıdır?

Organik tereyağının kokusu o kadar nettir ki, ambalajının dışına kadar çıkar. Markette alışveriş yaparken organik tereyağını anlamak için ambalajın üstünden koklamanız organik ve kaliteli tereyağını bulmanızda size yardımcı olacaktır. Hiçbir koku yüksek ihtimalle sahte bir tereyağıdır. Pişirken çıkan kokusu açlık hissinizi arttırıyorsa bu da tereyağının organik olduğu anlamına gelir.