Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir? Evde Pratik Çözümler

Gün içinde en çok el ve yüzümüze dikkat ettiğimizden çoğu zaman ayaklarımızın ne durumda olduğunu bilmeyiz bile. Hayatın yoğun temposunda ayaklarımızı istemesek de ihmal ediyoruz ve topuklarımızda çatlaklar meydana geliyor. Peki topuk çatlağına evde ne iyi gelir ve çatlaklıklar nasıl giderilir gelin harika önerilerimize bir göz atın.

Öncelikle topuk çatlağı için evde en pratik uygulanan yöntem olan vazelin ve limon suyu tarifinden bahsetmek istiyorum. Daha sonra diğer alternatiflere değineceğim.

Vazelin ve Limon Suyu

Yatmadan önce 20 dakika ayaklarınızı ılık suda bekletin ve havlu ile durulayın. 1 çay kaşığı vazelin, 3-4 taze sıkılmış limon suyunu bir yerde karıştırın. Daha sonra bu karışımı topuklarınıza ve ayağınızdaki diğer çatlak bölgelere sürün. Üstüne yünlü çorap giyin ve üstüne çok basmadan sabaha kadar o bölgenin nasıl yumuşadığına şahit olun.

Sabah ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Mentollü Krem: Vicks

Yatmadan önce topuklarınızdaki çatlak bölgelerin tamamına Vicks sürün. 5-6 dakika masaj yapın ve pamuklu çorap giyerek uyuyun. Ertesi gün ılık suyla ayaklarınızı yıkayın yumuşacık olduğunu farkedeceksiniz.

Yatmadan önce her gün uygulayabilirsiniz.

Gargara Suyu ve Beyaz Sirke

1 bardak gargara suyu, 1 bardak beyaz sirke, 2 bardak su. Bu malzemeleri bir yerde karıştırın ayaklarınızı bu karışıma batırın 15 dakika boyunca bekleyin. Ayaklarınızı çıkarın ve ölü deriyi temizlemek için süngertaşı ile topuklarınızı ovun.

Daha sonra temiz su ile durulayıp nemlendirebilirsiniz.

Topuklarınız iyileşene kadar 2 günde bir uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Ayaklarınızı önce ılık suyla yıkayın ve süngertaşı ile ölü deriyi temizleyin. Daha sonra kalın bir tabaka olacak şekilde topuklarınıza aloe vera jeli sürün. Üstüne pamuklu çorap giyin ve güzel bir uyku çekin. Aloe vera topuk çatlaklıklarınızı onaracak açılan çatlakların kapanmasına yardımcı olacaktır.