Bir Daha Asla Satın Almayacağım 16 Şey

Bu içerikte size bir daha asla satın almayacağım 15 şeyden bahsetmek istiyorum. Tabii her birinin bir sebebi var bir trende uymak ya da farklı gözükmeye çalışmak için tercih etmedim bunu. Aslında bu bir tercih de değil, keşfetmek. Etrafımdaki şeyleri azalttıkça daha mutlu bir insan olmaya başladım çünkü bir eşyanın sana faydası yoksa zararı varmış…

Bunu şuna benzetebilirsiniz: İhtiyacınızdan fazla yemek yediğinizde kilo almaya başlarsınız ve sağlığınızı riske atarsınız. Aynı şekilde ihtiyacından fazla da satın aldığında zihinsel kilolara dönüşüyor ve mental sağlığını riske atmış oluyorsun. Cidden bunu herkes bence kendine sormalı. Bir şeyin hayatımıza pozitif etkisi yoksa hayatımıza bir anlam, değer katmıyorsa onu neden satın alıyoruz ki?

Gelin şimdi sahip olmadığım ya da bir daha asla satın almayacağım 16 maddelik listeye bakalım.

1. Saat

Zaman sahip olduğumuz en değerli şey takip etmek tabiki çok önemli ama bilgisayarlar ve telefonlar herkesdeler ve her yerdeler. Onlar varken tek işi saati göstermek olan bir eşyanın ben anlamını kaybettiğini düşünüyorum.

2. Ev Dekorları

Geçenlerde bir videoya denk geldim bir kadın evinden bahsediyordu biraz ileri sardırdım şu diyalog çıktı karşıma “bu anahtarlık öyle çok kullanmıyoruz ama duvarımız boş kalmasın diye şimdilik oraya koyduk“. Yani bu kafadan artık sıyrılmamız lazım arkadaşlar. Bir şey sizi mutlu ediyorsa size iyi hissettiriyorsa gerçekten onu kullanmaya devam edin. Ama toplum senin o duvarının boş kalmamasına alıştırdıysa lütfen o baskıyı kırın. Bu gibi temel günlük şeylerde toplumun etkisinde kalırsak eğer düşüncemizde, fikirlerimizde, hayallerimizde, inancımızda toplumun etkisinde kalmıyor olamayız.

3. Telefon Kılıfları

Çoğumuzun evinde ıvır zıvır çekmecesi vardır o çekmeceyi açarsanız muhtemelen içinde birkaç tane artık unuttuğumuz telefon kılıfı görüyoruz. Eğer gerçekten efektif kullanabiliyorsanız, hoşlanıyorsanız birkaç tane bulundurun ama köşeye atıp iki sene boyunca bir kere bile yüzüne bakmayacaksanız lütfen onları satın almayın. Unutmayın ki bir sene boyunca hiç kullanmadığınız şey size ait değildir. Manevi olarak size yük olur onlar. 

4. İndirim Fırsatları

Bu kandırmacayı bence hepimizin görmesi lazım. İhtiyacımız olmayan şeyin indirimi de olmaz. İhtiyacımız olmayıp indirimde olan şeyleri alacağımıza ihtiyacımız olan şeyi normal fiyatından almak emin olun cebimizde daha çok para bırakıcak.

5. Pil

Eğer iş yerinizde ya da evinizde düzenli olarak pil ihtiyacınız varsa lütfen artık kullan at pilleri almayın. Dört tane şarj edilebilir pil alın, 1 tane de şarj cihazı alın en az 5 sene bir daha pil almak zorunda kalmazsınız.

6. Traş Bıçağı

Bu maddemiz erkekler için. İyi bir traş makinesi yaklaşık olarak 10 yıl boyunca sorunsuzca çalışır ve traş bıçağı alma ihtiyacınızı ortadan kaldırır. Kullan at traş bıçakları almak farkında olmadan sürekli para harcamak zorunda bırakır sizi. İyi bir traş makinesi alırsanız ufak tefek düzenlemeleri de evde kendiniz yapabileceğinizden berbere gitmek zorunda da kalmazsınız.

7. Oda spreyi

Hiç kullanmadım ama alışveriş sitelerine girdiğimde denk geliyorum baya baya sektör olmuş bu. Sıcak bir suya meyve sıkabilirsiniz veya meyve kabuğu koyabilirsiniz. O size zararsız ve güzel bir koku verir.

8. Moda

Kültürsüz insanlar kendilerini markalarla anlatmaya çalışırlar. İnsanlar özellikle çocukluklarında kültürel olarak gelişim süreçleri zayıfsa yetişkinlik dönemlerinde anlatacak çok fazla şeyleri olamadıkları için bir şeyler anlatan markaları kullanmaya çalışırlar. Her şeyin tabiki kalitelisini alacağız hem nakit hem vakit hem de verimlilik kaybetmemek için. Ama asla ve asla bir şeyi sırf marka olduğu için ya da öyle gözükmemiz gerektiği için almamamız gerekiyor. Kültürel insanlar entellektüel insanlar bu gibi şeylerle ilgilenmez.

9. Magnetler

Şu magnet kültüründen lütfen kurtulalım artık. Yani insanlar bir sene buz dolaplarına magnet asmaya ara verseler o toplanacak fonla afrikada susuz köy bırakmayız.

10. Özel Günler İçin Kıyafet

Özel günlerde kullanmak için senede sadece bir kez giyeceğim yeni bir pantolon, ceket, gömlek alma fikri bana çok mantıklı gelmiyor. Tabi bu madde özellikle kadınları ilgilendiriyor. En azından bence şunu kendimize sorabiliriz: her özel günde yeni ve bir öncekinden farklı olan bir şey giymek zorunda mıyız?

11. Her İhtimale Karşı Alınan Şeyler

Zamanını kimsenin bilmediği ama her ihtimale karşı aldığımız şeyler var. Ve o ihtimaller genelde %99 olmuyor. Hem masraf oluyor hem evde yer kaplıyor hem de zihinde yer kaplıyor. Artık bir şeye gerçekten ihtiyacım olmadan onu satın alıp evde tutmuyorum.

12. Tek Tuşla Alışveriş

Birçok site bu sisteme geçti. Bilgilerinizi giriyorsunuz siteye bu yetkiyi verirseniz eğer bir ürünü satın al dediğinizde başka hiçbir şey sormadan sms onayı almadan siparişinizi alıyorlar. Ben hiçbir sitede buna izin vermedim vermeyi de düşünmüyorum açıkcası. Çünkü bence her insanın o birkaç saniye düşünme, bekleme, onaylama sürecine ihtiyacı var.

13. Pamuklu Çubuk

Eskiden çok kullanılırdı şu an kullanan var mı bilmiyorum açıkcası ama biraz da tehlikeli bir şey. Basit bir peçeteyle kulak temizliğinizi çok rahat halledebilirsiniz.

14. Mutfak Stokları

Birkaç bardağımız birkaç tabağımız var kesinlikle bunlar bence takım olmak zorunda değiller. Senede bir kez gelecek misafirler için onlarca bardak onlarca tabak peçetelikler bir sürü şeyi stoklamanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

15. Akkor Ampüller

Sanırım zaten akkor ampülleri kullanmak üretmek yasaklandı. En mantıklı olanlar en çok enerji tasarrufu sağlayanlar led ampüller. Ben evimde sadece onları kullanıyorum.

16. Geçici Teknolojiler

Teknoloji çok hızlı ilerliyor lehine kullanabilirsen güzel. Ama teknoloji seni kullanıyorsa o iyi değil. Akıllı olmak lazım, bazen markalar ara ürünler çıkartırlar, ara teknolojiler. Bilirler onun eksik olduğunu ama olta atarlar milyonlarca insan o oltayı yem diye kapar. Ertesi sene de bir sene önce çıkan ürünün tam versiyonunu çıkartırlar. Teknoloji tabiki ilerleyecek tabiki hiçbir zaman durmayacak ama yeni çıkan bir şey senin elindekini anlamsızlaştıracaksa tamamen belki o zaman yeni bir ürün almaya yönelebilirsin.

Sizin de yukarıdakilere benzer artık kullanmadığınız ürünler varsa lütfen yorum bölümüne düşüncelerinizi yazın. Birçok insanın okuyup faydalanacağından emin olabilirsiniz.

Hikmet Anıl Öztekin Videosundan Alıntıdır.