Streste Olduğunu Gösteren Belirtiler

Stres, günümüzün telaşlı dünyasında hemen hemen herkes için günlük yaşamın bir parçasıdır. İnsanız, bir miktar stres tabi ki olacak ama Bilindiği üzere çok fazla stres, kontrol edilmediği takdirde sağlığın kötüleşmesine ve erken yaşlanmaya yol açabilir.

Stresinde belirtileri de var; çoğu zaman fark ederiz ancak stresle ilişkilendirmeyiz bu belirtileri. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini, özellikle aynı anda birden fazla belirti yaşanıyorsa, bunlar aslında stresin belirtisi olabilir.

1. Çok Sinirliysen

Günlerce sinirli oluyorsan, Dokunulmaya veya rahatsız edilmeye tahammül edemiyorsan ve çoğu zaman, en çok kendi başınıza olmaktan mutlu oluyorsan bu bir stresin belirtisidir. Son günlerde sürekli bu şekilde sinirlendiğinizi fark ederseniz, bunun sorumlusu stres olabilir. Sosyal çevrenizden uzaklaşmak cazip gelse de, arkadaşlarınızla eğlenceli bir gece geçirmek veya ağlayacağınız bir omuz size çare olabilir.

2. Her Zaman Yorgunsanız

Sabah yataktan kalkmakta zorlanıyor musunuz? Enerjinizi zaptedebilecek olan sadece depresyon değildir; Kronik stres sizi zamanla yıpratabilir ve iyi bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissetmenize neden olabilir.  Uykusuzluk, sinsi stres belirtilerinden bir diğeridir.

3. Her Şey Seni Ağlatıyorsa

Günlük olarak kendinizi Titanic filminin son sahnesinde gibi hissetmeye başlıyorsanız, başa çıkabileceğinizden daha fazla stresle uğraşıyor olabilirsiniz. Mutlu, sinirli, kızgın ve hatta üzgün gözyaşlarınızın niteliği hiç önemli değil her şeye ağlıyorsanız stresin az bilinen belirtilerinden birisini yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden, mümkünse, eski haline dönebilmek için stresi biraz azaltmaya çalış.

4. Yeni Bir Alışkanlık Veya Tik Oluştuysa

Üçüncü sınıftan beri tırnaklarını yiyorsan, bu belirti sizin için geçerli değil. Ancak bu sizin için yeni bir alışkanlıksa, çok fazla stres altında olmanın bir sonucu olabilir. Diğer yaygın stres kaynaklı alışkanlıklar arasında tırnak yemek, dudak yemek, dişleri gıcırdatmak veya çenenizi sıkmak ve saçınızla oynamak yer alır.

5. Sık Sık Baş Ağrısı Yaşıyorsan

Baş ağrısı, stresin en yaygın fiziksel belirtilerinden biridir, bu nedenle düzenli olarak baş ağrısı çekiyorsanız, stres en olası belirtidir. Stres kaynaklı baş ağrıları, alnınızda sıkışma veya çekme hissi gibi hissedilir. Ciddi olmasalar da, özellikle kalabalık ortamda olduğunuzda çok can sıkıcı olabilirler. Stres kaynaklı baş ağrısını gidermenin en harika yolu masajdır. Ayrıca, dışarıda hızlı bir yürüyüş bile stresli bir baş ağrısını gidermek için yeterli olabilir.

6. Çok Garip Rüyalar Görüyorsan

Son zamanlarda rüyalarınızın tuhaf bir hal aldığını fark ediyorsanız, gündüz stresiniz siz uyurken rüyanızda garip şekillerde tezahür ediyor olabilir. Ve bazen komik görünseler de, bazen de stres rüyaları çok rahatsız edici olabilir, bu da zaten hissettiğiniz stresi artırır. Yoga, meditasyon veya sakin zaman geçirmek gibi stresle başa çıkmanın yollarını bulmak, bu riskli rüyalardan uzak durmanıza yardımcı olabilir.

7. Dişlerinizde veya Çenenizde Ağrı Fark Ediyorsanız

Bunun stres belirtilerinden biri olduğunu muhtemelen tahmin etmiyorsunuz, ama öyle! Pek çok insan, özellikle kronik, uzun süreli stresli yaşayanlar, çenelerini sıkmaya ve hatta dişlerini gıcırdatmaya başlar, bu da oldukça şiddetli diş ve çene ağrılarına ve diş minesi bozulmasına yol açabilir. Sorun şu ki, bunların çoğu biz uyurken devam ediyor, bu yüzden yaptığımızın farkında bile olmayabiliyoruz.

Siz strese girdiğinizde ne gibi belirtiler hissediyorsunuz?