Makyaj Yapmayı Bıraktığınızda Olacak 8 Şey

Mükemmeliyet yarışına o kadar dahil oluyoruz ki doğal güzelliğimizi unutuyoruz. Makyaj beynimizi tıpkı bir kukla gibi kontrol eder ve makyaj yapmayı bıraktığımızda zihinsel sağlığımız için bile faydaları oluyor.

Madalyonun diğer tarafına bakmaya karar verdik. Makyajın yokluğunun aslında tüm kişiliğinizi nasıl geliştirebileceğini size göstermeyi istiyoruz. Eğer makyaj yapmayı bırakırsanız ne olur gelin birlikte bakalım.

1. Makyajlı olduğunuzda beyniniz kendinizi yabancıymış gibi görüyor.

Kanebo Kozmetik’in bilim adamlarıyla işbirliği içinde yürüttüğü araştırma sonucuna göre, bir kadın, makyajını yapmadan hemen önce sanki farklı bir kişinin yüzünü oluşturacakmış gibi hissediyormuş.

2. Cildiniz güneşin verdiği hasara karşı daha dirençli hale gelir.

Bazı makyaj ürünleri , cildinizin üst yüzeyini kuru ve pul pul hale getirebilecek bileşenler içerir. Örneğin, cildin olası güneş hasarı riskinden kaçınması için retinolün gece uygulanması tavsiye edilir. Bir diğeri, cilt tonunu daha eşit hale getirmek için kullanılan ve yüz serumlarında bulunabilen hidrokinondur. Cildi zararlı UV radyasyonuna daha duyarlı hale getirir. Makyajsız olduğunuzda, satın almanız gereken tek şey SPF korumalı iyi bir cilt bakım ürünüdür.

3. Fazla çaba harcamadan daha genç görünüyorsunuz.

Makyajsız, bir polis memuru tarafından yaşınızı onaylamanız istenebilir. Bir araştırmaya göre makyaj, genç insanları orta yaşlı gösteriyor. Dahası, insanlar makyaj kullanımını yetişkinlikle ilişkilendiriyor, bu yüzden makyaj yaptığımızda, diğer insanlar bilinçaltında gerçekte olduğumuzdan daha yaşlı olduğumuzu düşünüyorlar.

4. Doğal bir şekilde davranmaktan korkmazsınız ve artık makyajınızın bozulmasından endişe etmezsiniz.

Dışarısı sıcak olduğunda veya sadece gün içinde aktif olduğunuzda, terlemeniz normaldir. Yüzünüz tamamen makyajla kaplıysa, gün boyunca tüm makyajınızı yerinde tutmak gerçekten zordur. Ancak makyajsız bir yüzle, terinizi silmek gibi doğal hareketler artık bir zorluk haline gelmiyor ve her yönden doğal davranıyorsunuz.

5. İnsanlar yüzünüzdeki insana değil, kim olduğunuza daha çok bakıyorlar.

İnternette yapılan bir araştırmaya göre, bazı kadınlar makyaj yaptıklarında değil makyaj yapmadıklarında başkaları tarafından farklı muamele görüyorlarmış. Dış görünüşünüzü ön planda tutmak yerine sizin aslında kim olduğunuzu bilmek istiyorlar. Makyajsız bir yüz dış görünüşünüzdeki bu ön yargıları durdurmaya yardımcı olabilir.

6. Doğal Haliniz diğer insanların gözünde daha samimi görünüyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nde klinik profesör yardımcısı olan Nancy Etcoff, makyajsız bir yüzün diğer insanlara dramatik kozmetik maskeli bir yüzden daha güvenilir göründüğünü iddia ediyor. Dolayısıyla, güven kazanmak ve diğer insanlarla samimi ilişkiler kurmak adına makyaj bir arkadaştan çok bir düşmana dönüşüyor.

7. Kendinize kalıcı bir özgüven artışı elde edersiniz.

Psikologlar , makyajın aslında özgüvenimizi artırmak için sihirli bir değnek olmadığını söylüyor. Aslında makyaj yüzünden, başkalarının gözünde havalı görünmediğimizden eminiz. Görünüşe göre, kapatıcı ve rujun yaptığı tek şey kendimizi daha güvende hissetmemize yardımcı oluyor, ancak etkileri sonsuza dek sürmüyor.

8. Cildinizi iyi durumda tutmak sizin için daha kolay ve masrafsız hale gelir.

Ucuz ya da pahalı olsun, makyaj gözeneklerinizi tıkar. Gözenekleriniz tıkalıysa, dermatolog ziyaretleri dahil olmak üzere cildiniz için farklı yöntemlere ihtiyacınız olabilir. Makyaj kullanımınız minimum düzeyde olduğunda, cildiniz o kadar çok ek yardıma ihtiyaç duymaz ve çoğu durumda su ve yüz temizleyiciden başka bir şeye ihtiyacınız olmaz. Bu nedenle, fazla makyaj yapmamak sadece cildinize faydalı değil, aynı zamanda cüzdanınız için de bir rahatlama sağlar.

Makyajsız olduğunuzda nasıl hissediyorsunuz? Makyajsızken diğer insanlarla iletişiminizde herhangi bir değişiklik fark ettiniz mi?